Hakkari yöresi kırsal alan kilimlerinin renk, motif, malzeme ve kompozisyonlarının incelenmesi
A research on rural rugs of Hakkari region according to colours, reliefs, instruments and compositions
  1. Tez No: 148571
  2. Yazar: HATİCE İSTEM COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
161 11. ÖZET Bu çalışmanın konusu“ Hakkari Yöresi Kırsal Alan Kilimlerinin, Renk, Motif, Malzeme Ve Kompozisyonlarmın İncelenmesi”başlığı adı altında Hakkari ili ve ilçelerinde halkın dokuduğu kilimlerden oluşmaktadır. Bir katalog çalışması kapsamında değerlendirilecek olan bu tez çalışması içerisinde çeşitli evlerde yapılan araştırmalar sonucu seçilen 3 1 adet kilim örneği mevcuttur. Araştırmanın temelini gözlem fişi ile yapılmış olan katalog kısmı oluşturmaktadır. Bu sebeple ; farklı zamanlarda farklı evlere gidilerek dokunulan kilimlerden incelenmeye değer bulunan örnek seçilmiştir. Bu kilimler gözlem fişine uygun olarak koleksiyona geliş tarihi, geliş biçimi, dokunduğu tarih, bugünkü durumu, malzemesi, dokuma tekniği, yöresi, renkleri ve kompozisyonu gibi estetik özellikleri bakımından tanıtılmaya çalışılmıştır. Değerlendirme kısmında ise, incelenen düz dokumaların gözlem fişine uygun olarak döküm tabloları oluşturmuştur. Sonucunda ise Hakkari kilimlerinin bugünkü durumu, belirlenmeye çalışılmıştır. Karşılaştırma kısmında ise incelenen kilimler renk, motif, malzeme, kompozisyon ve dokuma kalitesi bakımından diğer Anadolu kilimleriyle karşılaştınlmıştır. Tezin son kısmında ise konu ile kaynakça, motifler sözlüğü, çizimli motifler ve fotoğraflar sergisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
162 12. ABSTRACT The subject of this study is the ngs people weave in Hakkari and it's districts title“the exemination of the country rugs of Hakkari”. There are 31 examples of rugs chosen following researches in various phases which will be assessed in a catalogue study. The research in based on the catalogue part which was performed by obsrvation slips. In this context, the examples which are worth examining were chosen by visiting different homes in different times. These examples were tried to be presented according to the observation slips from the point of aesthetic properties such as their arrival dates, arrival styles, dates of being waved, situations on the arrival dates, materials, weaving techniques, regions, colors and compositions. As for the evaluation part, the detailed presentation of the tables of the examined samples were formed according to the observation slips. In the result part, the present situation of Hakkari rugs were tried to be introduced. In the comparison part, the examined rugs were compared to the other Anatolian rugs according to their colors, patterns, materials, compositions and the quality of weaving. In the last part of the thesis, a bibliography involved in the topic, the patterns'dictionarly, drawn patterns and the list of photographs were given.