'Etkili öğretmen özellikleri' açısından ilköğretim sınıf ve branş öğretmenlerinin karşılaştırılması (Van ili örneği)
  1. Tez No: 148570
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
V. BOLUM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda sunulan öneriler yer almaktadır. 5.1. Özet Bu araştırma, ilköğretim okulları öğretmenlerinin, etkili öğretmen özelliklerine sahip olma yeterliklerinin belirlenmesi ve eğitim-öğretim ortamının daha etkili kullanımına ışık tutması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin, öğretmenlerinin etkili öğretmenlik yapabilme yeterliklerine ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma, 2002 - 2003 eğitim - öğretim yılında Van ili merkezinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullarda görevli öğretmen ve bu okullarda okuyan öğrencileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak; random yoluyla seçilen 9 ilköğretim okulu ve bu okullarda görevli 83 öğretmen ve bu okullarda okuyan 1691 öğrenci alınmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anketi hazırlamak amacıyla konu ile ilgili kitap ve makaleler incelenmiş, internet taraması yapılmış, alanla ilgili uzman görüşüne başvurulmuş ve konuyla ilgili araştırmalar ile bunların veri toplama araçları incelenmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 5 boyuttan oluşan 29 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Boyutlar; akademik ve bilişsel gelişmişlik, sınıf içi davranışlar, öğretmenin kişiliği, öğretmen-öğrenci ilişkileri ve sınıf yönetimi olarak belirlenmiştir. Akademik ve bilişsel gelişmişlik boyutu 5 diğer boyutlar ise 6'şar sorudan oluşmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, her boyut düzeyinde cinsiyet, kıdem ve branş değişkenlerine bağlı olarak karşı laştınlarak yorumlanmıştır.[62 Araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerle ilgili kişisel bilgiler, tablo halinde verilmiştir. Cinsiyet ve branş değişkenlerine göre, belirtilen görüşler arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını test etmek amacıyla“t”testi kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan öğretmenlerin kıdem ve branş değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ise tek yönlü değişkenlik çözümlemesi (Varyans analizi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Ankete konu olan öğretmenlerin cinsiyet, kıdem ve branş durumu değişkenlerine göre belirtilen görüşler arasında birkaç soru dışında bütün sorularda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında bay öğretmenlerin birkaç soru dışında bayan öğretmenlere göre, etkili öğretmen yeterlikleri daha yüksek düzeydedir. Kıdem değişkeni açısından bakıldığında yüksek kıdemli öğretmenlerin bazı alanlar dışında yüksek düzeyde oldukları görülmüştür. Branş durumuna göre bakıldığında sınıf öğretmenlerinin birkaç alan dışında branş öğretmenlerine göre daha yüksek düzeyde oldukları görülmüştür. 5.2. Sonuçlar Araştırmanın sonuçlar bölümünde, araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar, boyutlara göre verilmiştir. Öğretmenin akademik ve bilişsel gelişmişliği boyutuna ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: Öğretmenlerin akademik ve bilişsel gelişmişliği boyutuna ilişkin belirtilen görüşler arasında; 1. Cinsiyet değişkenine göre, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Bay öğretmenlerin düzeyleri bayan öğretmenlerden yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
178 ABSTRACT This research is made for the determination of sufficency qualities of having an effective teacher and using of more effective teaching and learning atmosphere for giving light to the elementary schools' teachers.For this reason, it is applied to the opinions of the students who are studying in the elementary schools related to their teachers' sufficency of being effective teacher. The research includes the teachers who are in charge and the students who have been studying in the elementary schools in the center of city Van during the 2002-2003 Teaching -Learning period. As the research samples, 9 elementary school and 83 teachers who are in charge in the schools and 1691. students who have been studying in these schools that selected by random are taken. Survey Technique was used as a data collector for the research. For preparing survey the books and the articles related to the subject was observed, internet searching was done and was applied of specialist and the researches of the subject and their data collector materials were observed. The datas that are collected were commented on compared in the respect of the changes of each dimension level of sex, seniority and branch. The personal informations of the students and the teachers who participated in the research are given as a chart. In the respect of the changes of sex and branch to test if there are differences or not 't' test was used. In the comparison of the changes of sex,seniority, branch of the teachers who were subjects to the survey Variance Analyze was used. The meaningful level was taken as.05. The opinions that are determined in the respect of the differences as sex, seniority and branch of the teachers who were subjects to the survey, except few questions at all the questions as statics meaningful differences were found. If it is taken as sex changes the male teachers,except few questions, are higher level than female teachers at the effecient teachers sufficiency. In the respect of seniority changes high position teachers are, except in some areas, at higher level. When it is looked as branches class teachers are, except in some areas at the higher level than branch teachers.