Yönetim kuram ve yaklaşımları ışığında okul örgütü (Batman ili örneği)
School organization in the light of management teories and approachs
  1. Tez No: 148623
  2. Yazar: MEHMET EMİN USTA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
166 V. BOLUM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, araştırmada ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlar doğrultusunda sunulan öneriler yer almaktadır. 5.1. ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulları yönetici ve öğretmenlerinin, okullarında uygulanan yönetim yapısının niteliğini nasıl gördüklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve yöneticilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma 2003-2004 eğitim öğretim yılında Batman ili merkezinde bulunan ilköğretim okulları ve bu okullarda görevli öğretmen ve yöneticileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi olarak, random yoluyla seçilen 38 okul idarecisi ve bu okullarda görevli 220 öğretmen alınmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anketi hazırlamak amacıyla konu ile ilgili kitap ve makaleler incelenmiştir. Alanla ilgili uzman görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda 6 boyuttan oluşan 39 soruluk bir anket oluşturulmuştur. Boyutlar; Klasik Yönetim Kuramı, Neo- Klasik Yönetim Kuramı, Sistem Yaklaşımı, Durumsallık Yaklaşımı, Örgüt Kültürü Yaklaşımı ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Yaklaşımı olarak belirlenmiştir. Klasik Yönetim Kuramı boyutu 1 3 sorudan, Neo-Klasik Yönetim Kuramı boyutu 3 sorudan, Sistem Yaklaşımı boyutu 3 sorudan, Durumsallık Yaklaşımı boyutu 5 sorudan. Örgüt Kültürü boyutu 3 sorudan ve TKY Yaklaşımı boyutu 12 sorudan oluşmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, her boyut düzeyinde cinsiyet, kıdem, mezuniyet ve görev değişkenine bağlı olarak karşılaştırılmak suretiyle yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilere ait bilgiler tablolarda verilmiştir. Cinsiyet ve görev değişkenlerine göre belirtilen görüşler arasında bir fark167 olup olmadığını görmek amacıyla“t”testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve idarecilerin kıdem ve mezuniyet değişkenlerine gör görüşlerinin karşılaştırılmasında ise tek yönlü değişkenlik çözümlemesi (varyans analizi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak.05 alınmıştır. Yapılan bu araştırmada cinsiyet ve görev değişkenlerine göre göreceli farklara rastlanmıştır. Kıdem ve mezuniyet alanı değişkenine göre nadir farklara rastlanmış, sadece TKY yaklaşımı boyutunda 29. (Bu okulda yönetici ve öğretmenler, öğrenci ve velileri memnun etme kaygısı taşırlar.), 31. (Okulumuz çevredeki değişmelerden etkilenir.) ve 37.(Bu okulda herkes kendini topluma karşı sorumlu hissetmektedir.) sorular hariç diğer sorularda bir farklılığa rastlanmıştır. 5.2. SONUÇLAR Araştırmanın sonuçlar bölümünde, araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar, boyutlara göre verilmiştir. Klasik Yönetim Kuramı Boyutuna ilişkin şu sonuçlara varılmıştır: 1- Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin klasik yönetim kuramı boyutuna ilişkin belirttikleri görüşleri arasında cinsiyet değişkenine göre, 4(Bu okulda yönetim tek elde toplanmaktadır.), 8 (Bu okulda az insan ve az imkan ile çok iş yapılmaya çalışılmaktadır.) ve 13. (Bu okulda çalışanlar, işlerini sadece ücret karşılığı yapmaktadırlar.) sorularda istatistiksel bir farklılığa rastlanmıştır. Bu sorularda erkekler, bayanlardan yüksek derecede katılım göstermişlerdir. Bu nedenle klasik yönetim yaklaşımının temel ilkelerinin, okullarımızda geçerliliği konusunda erkeklerin daha yüksek derecede fikir sahibi olduğu görülmüştür. 2- Kıdem değişkenine göre, belirtilen görüşler arasında 2.( Bu okulda çalışanlara işleriyle ilgili inisiyatif verilmemektedir.) soruda 1-5 yıl kıdeme sahip olanlar arasında; 9. (Bu okulda yapılacak işlerden sadece yöneticiler haberdardır.) soruda 1-5 yıl ile 14 ve üstü kıdeme sahip olanlarda istatistiksel bir farka rastlanmış,
Özet (Çeviri)
188 ABSTRACT This study was conducted in order to determine the perception of teachers and managers about the structure of management in the schools of primary education. For this purpose, references were made to the opinions of this working sphere of educational institutions. The study involves teachers and managers staffed in Batman city center between the curricular year of 2003-2004. Based on the examplification of the study, 38 managers, 220 teachers were randomly chosen. Surveys were made as a means of data incorporation. In order to prepare surveys, essays and books related with the subject were examined and the views of the experts were taken into consideration. In the light of the findings obtained, a survey composed of 39 questions and 6 dimension was constituted The dimensions were determined as classic, neo-classic management theory, system approach, conditionality approach, organization culture approach and TQM approach. The classical manegement theory was composed of 13, neoclassical 3, conditionality 3, system approach 3, organization culture 3 and TQM 12 questions. The data obtained from the research were evaluated with comparisons depending on gender, promotion, graduation, and post variables. The accounts about teachers and managers joining the investigation are given in the tables. In order to determine any differences to be found between the opinions based on gender and post variables 't' test was preferred and variance analysis was used in order to compare the opinions based on promotion and graduation variables. Significance level was determined as 0.5. In the final course of the investigation.some relative differences based on gender and post variables were found. Howeve, differences in small scales generally determined in terms of in terms of promotion and graduation except for TQM in which a diffference was reccorded in 29, 3 1 and 37 questions.