Yakînî [ö.1568]: Dîvân: Yakînî Tenkitli metin tetkik dizin
Yakînî [d.1568]: Dîvân: Editional critical text analyse index
  1. Tez No: 148777
  2. Yazar: ÖMER ZÜLFE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
ÖZET“Yakînî [ö. 1568]: Dîvân: Tenkitli Metin, Tetkik, Dizin”adını taşıyan bu Doktora teziyle onaltıncı yüzyıl şairlerinden Yakînî'nin bilinen tek eseri olan Dîvân'ının tenkitli metni hazırlanmış, eseri bilimsel metotlar çerçevesinde incelenmiş, hayatına dair bilgiler ortaya konmuş, edebî kişiliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Yakînî'nin hayatı hakkında bilgi verilmiş ve edebî kişiliği incelenmiştir. İkinci bölüm Dîvân'ın şekil özellikleri ve muhteva bakımından incelenmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm Dîvân' m tenkitli metni ve dizininden oluşmaktadır. Hazırlanan Doktora teziyle Yakînî'nin kimliği ve eseri gün ışığına çıkarılarak, Türk Edebiyatı içerisindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmayla Türk Edebiyatında bir boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. SUMMARY In this thesis, titled“Yakînî [ö. 1568]: Dîvân: Tenkitli Metin, Tetkik, Dizin”the editional critical text of the unique work known as“Dîvân”of Yakînî who was the sixteenth century poet has been prepared, bis text was studied in scientific methods, the details of his life has been mentioned, literary personality has been tried to evaluate. This thesis is formed on three parts. In the first part the details of Yakînî's life has been mentioned and studied his literary personality. In the second part the property of its form and its content has been studied. The third part is critical text of“Dîvân”and index. In this thesis the property of his character and his work have been brought to light and tried to determine the position in the Turkish Literature. With this thesis is aimed to fill a gap in the Turkish Literature.
Özet (Çeviri)