Toplam kalite yönetiminde liderlik anlayışı ve İstanbul İlçe Emniyet Müdürlüklerinde bir uygulama
Leadership in total quality management and a case study in provinciol Police Department of İstanbul
  1. Tez No: 148785
  2. Yazar: GÖKHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Gökhan Taşkın Anabilim Dalı : İşletme Programı : Uluslararası Kalite Yönetimi Tez Danışmanı : Prof. Dr. Canan Çetin Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Temmuz 2004 Anahtar Kelimeler : Toplam Kalite Yönetimi, liderlik, yöneticilik, İstanbul İlçe Emniyet Müdürlükleri, ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE LİDERLİK ANLAYIŞI VE İSTANBUL İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNDE BİR UYGULAMA Toplam Kalite Yönetimi (TKY) işletme hiyerarşisinin tüm kademelerinde, tüm çalışanların tam katılımı ve işbirliği ile kendilerini, dağıtım kanallarını, tedarikçi işletmeleri ve müşterilerini etkileyen tüm faaliyet ve kararların, hedeflenen kalite düzeyine ulaşabilmek için düzenlenmesidir. TKY; üst kademeden alt kademeye dek herkesin bu felsefeye inanarak uygulamasını ve tam katılımın sağlanmasını gerekli kılar. Bu durum, işletmede takım çalışmasını, kalite kültürünün oluşturulmasını ve sürekli geliştirme ortamının yaratılmasını beraberinde getirir, işte bu noktada, değişime açık ve bunun takipçisi olan liderlik ön plana çıkmaktadır. Uzun döneme yayılan bir değişim programı olan TKY, bu yönetim felsefesini benimsemiş liderleri ve liderlik tarzlarını gerekli kılar. İşletmelerde TKY, üst yönetim liderliği olmadan başarılamaz. Lider, grubu harekete geçiren ve yönlendirendir. Çalışanlarda umut ve inanç yaratır.
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATION Name and Surname : Gökhan Taşkın Field : Business Administration Programme : International Quality Managment Supervisor : Professor Canan Çetin Degree Awarded and Date : Master- July 2004 Keywords : Total Quality Management Leadership, Administration, Provincial Police Departments of Istanbul ABSTRACT LEADERSHIP IN TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND A CASE STUDY IN PROVINCIAL POLICE DEPARTMENT OF ISTANBUL Total Quality Management (TQM) is the organization of all procedures and decisions in all levels of management hierarchy that affect the workers themselves, distributuon channels, supplier companies and customers with full cooperation and collaboration of the employees in order to reach the targeted level of quality. TQM requires everyone from the lowest to the highest ranks to fully participate, believe in this philosophy, and implement it. This brings cut the foundation of team work, culture of quality and constant development enviroment. At this point, the leadership which is open to change and which pursues it is emphasized. TQM, which has a long term change plan, entails leaders who adopted this management philasophy and leadership styles. In organizations, TQM cannot be achieved without the leadership of top executives. A leader is the one who initiates the group for action and who monitors it. A leader provides employees with hope and belief. n