Pervane Beg Nazire Mecmuası (439b-464a)
Mecmua of Nazires of Pervane Beg (439b-464a)
- Tez No: 148810
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAHŞAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
PERVANE BEG XVI ÖZET PERVANE BEG MECMU* A-İ NEZÂİR (439b - 464a) Bu çalışma, Pervane bin Abdullah Beg'in 1560'ta tertip ettiği 627 yapraktan oluşan ve tek nüshası Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi B. 406 numara ile kayıtlı olan nazire mecmuasının 439b - 464a yapraklan arasında bulunan gazellerin yeni yazıya aktarılmasından meydana gelmiştir. Metin içinde yer alan bütün şiirler çevriyazıya aktarılmıştır. Çalışmada yer alan 126 şairden 32'sinin Divânına ulaşılmış ve Divönlardaki şiirlerle metinde yer alan şiirler karşılaştırılarak farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Çalışmada“nun”harfinin son bölümleriyle“vav”harfinin ilk bölümlerini içeren 334 şiir bulunmaktadır. Metinde yer alan 456 ve 462 numaralı yapraklardan sonra en az bir yaprak eksiktir. Ayrıca metinde 452 ile numaralanan iki yaprak bulunmaktadır. Çalışma vezin-kafiye listesi, metin, kaynaklar ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır. ABSTRACT MECMUA OF NAZIRES OF PERVANE BEG (439b-464a) In this study, the ghazels between the sheets 439b and 464a of the nazire mecmua of Pervane Bin Abdullah Beg, which was arranged in 1560 as 627 sheets, are transferred into the new writing. The single copy of this mecmua is recorded in Topkapı Palace Library with number 406. All the poems in the text were transcribed. The Divans of 32 poets of the 126 poets included in this study were reached. The poems in the Divans were contrasted to the ones in the text and the differences were showed in the footnotes. There are 334 poems that include the last parts of the letter“noon”and the first parts of the letter“waw”. At least, one of the sheets numbered 456 and 462 is missing. In addition, there are two sheets paged 452 in the text. This study consists of the text, meter-rhyme list, index and bibliography.
Özet (Çeviri)