The Image of nature in Wilfred Owen's poetry
  1. Tez No: 12564
  2. Yazar: RIZA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CHRİSTİNE KURUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şiirin ortaya çıkışından beri, doğa imajı, her ne boyutta olursa olsun, şiir geleneğinin önemli bir öğesi olarak her zaman için önemini korumuştur. Doğa imajının bu özelliği, bir anlamda, şiirin okuyucuda yarattığı etki ölçüsünün yanında, onu yaratan şairin yaratım gücünü de yansıtır. Bu çalışmada, doğa imajından yola çıkılarak, şair Wilfred Owen'un gerçek büyüklüğünü oluşturan etkenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Wilfred Owen 1918'de ölümünden ikinci dünya savaşına kadar, eleştirmenlerden gerekli ve yeterli ilgiyi görememiştir. İkinci dünya savaşına kadar, şairle ilgili yapılan sınırlı ve tek taraflı araştırma ve incelemeler yeteri ölçüde bilimsel temellere dayandırılamamıştır. Bundan önemlisi, şaire atfedilen“peygamber”ve“dahi”gibi kavramlar, şairin gerçek başarısı göz önünde tutularak ele alınmamıştır. Eleştirmenlerin bu duygusal yaklaşımları yüzünden, Wilfred Owen'un gerçek büyüklüğünün ortaya çıkarılması oldukça gecikmiştir. Şair, hayatı boyunca, gerek ruhsal, gerekse fiziksel olarak, büyük ölçüde doğanın etkisinde kalmıştır. Doğa imajı da şairin iç dünyasının bir yansıması olarak şiirde yerini almış, çocukluğundan ölümüne değin sürekli bir gelişme göstermiştir. Bu yüzdendir ki, şairin büyüklüğünü doğa imajının gelişmesinde görmek mümkündür. Wilfred Owen, yaşadığı yirmi beş yıllık gibi kısacık ömründe, yaşamın her türden sıkıntılarını çok yoğun bir şekilde yaşamış, önlem almayarak, kendini önemli ölçüde yıpratmıştır. Yaşamın çileleri şairin üzerinde bellirgin, kalın izler bırakır. Bu izlere neden olan etkenlerin en önemlileri ; aileden uzak kalması, din, annesine aşırı bağlı oluşu, üniversite eğitiminde başarısız olması, fransada İngilizce dersi vermesi, erken başlayan şiir yazma tutkusu ve duygularını kılıç gibi keskinleştiren, kendisini şiir sanatının doruğuna ulaştırdığı gibi, ölü müne de neden olan savaş ortamı, olarak tespit edilmiştir. Bu, şairin büyüklüğünü oluşturan etkenler »değişik zamanlarda, değişik düzeylerde; ruhsal çatışmalar, duyum suzluklar, kararlılık, ve korku duygularını bellirginleşti rerek, savaş şiirlerinde“acıma”,“kızgınlık”ve“savaşın dehşeti”temalarıyla odaklaşıp, doğa imajının çok boyutlu bir yapıya ulaşmasına neden olmuştur. Sonuç bölümünde, doğa imajının, şair Wilfred Owen' un özgün şiir yapısına damgasını vurduğunu ve bu özelliğiyle de ingiliz şiir dünyasında çağdaşlarından daha görkemli ve haklı bir yer aldığı yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Images of nature, some way or another, have always been an important element in the poetic idiom since the very beginning of poetry. So, to some extent nature imagery can be seen as a measure of the effectiveness of the poetic idiom, and of the greatness of the poet. This study aims at bringing out the real basis that shaped the greatness of Wilfred Owen. Owen attracted considerable attention from the time he died in 1918 till the beginning of the second World War. In general, however, praise of Owen was not grounded in critical research. The terms“genius”and“prophet”were applied to him without serious reference to what he had achieved. This emotional approach was, to some extent, to prove detrimental to Owen. It meant that it was a long time before he received any serious, objective attention. Owen's greatness, in one sense, lies in the development of the nature imagery, which has been shown in this thesis to pervade the poetry just as nature has been seen to have had a pervasive influence on him throughout his life. Owen lived merely twenty five years, and faced many difficulties in his short life. The factors which are here regarded as the formative factors of the poet, and examined as such are the environment, his religion, the mother-son fixation, his failure to get a higher education, the period of language- teaching in Prance, his early- poetic aspirations, and finally the war itself which sharpened and brought to early maturity his poetic gi^ts, but brought also his early death. The formative factors aroused in him at varying times and in varying degrees, conflicts, dissatisfaction, determination, fear, and those emotions which were to prove so central in his war poetry,“pity”,“anger”, and“horror of war”and which were to give his nature imagery its multi-dimensional character. By way of conclusion it is suggested that it is this same nature imagery that gives the stamp of orginality to Owen's poetry and helps xo distinguish him from among his contemporaries.