Inlay-onlay restorasyonlarda kullanılan farklı estetik materyallerin fotoelastik stres analizi metodu ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 14882
  2. Yazar: SEVCAN AKESİ İLBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN BİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştırmamızda, inlay-onlay çalışmalarında uygulanabi lecek 7 değişik kompozit materyaliyle birlikte konvensiyonal akrilik ve porselen kullanılmıştır. Bugüne dek inlay-onlay restorasyonlar üzerine yapılan değişik kuvvet analiz çalışmalarında, döküm ve amalgam malze meler üzerinde durulmuştur. Estetik malzemelerin daha da önem kazandığı günümüzde, bu malzemeleri kullanarak, geometrik olmayan cisimlerin iç bölgelerinde oluşan stres dağılımlarının rahatlıkla incelene bildiği bir yöntem olan üç boyutlu kuvvet analiz metoduyla çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bir epoksi rezin olan Araldite-D ile hazırladığımız mo dellerimize, özel şartlar altında 20 kg.'lık kuvvetler uygula dık. Gerilimlerin dondurulması özelliği ile karakterize olan bu yöntemle, daha sonra modellerden 3mm.'lik kesitler alarak dairesel polariskopta stres çizgilerini inceledik. Çalışmalarımız, sert kompozit malzemeler ile porselenin- 60 kuvvetleri kavite kenarları boyunca dişe daha yoğun bir şekil de ilettiği sonucunu ortaya koymuştur. Kullandığımız diğer mal zemelerde ise iletilen kuvvetler belli bölgelerde yoyunlaşma yıp, dişin kuronu içinde yayılmıştır. Yapılan restorasyonlarda, estetiğin yanı sıra fizyopa tolojik faktörlerin de göz önünde bulundurularak materyal se çimi yoluna gidilmesi görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research, we have used the conventional acrylic and porcelain together with the 7 different composite mate rials that can be used in the inlay-onlay applications. In the various stress analysises of inlay-onlay res torations made up to now cast and amalgam materials were taken into consideration. In our day, when the esthetical materials have gained importance, we have realised our studies with 3-Dimensional stress analysis which is a method that facilitates the study of stress diffusion in the inner areas of non-geometrical bodies where these materials are used. We have also applied forces of 20 kg. under special conditions to the models we have prepared with Araldite-D which is an epoxy resin. Later we have analyzed the isochro- matic firinges under circular polariscope by taking 3mm. cross-sections from the models with this method which is characterized by frozen stress.- ÜZ - Our studies have shown that hard composite materials and porcelain conveys the forces on the teeth in a more concentrated from along the sides of the cavity. In the other materials we have used however, the forces conveyed are not concentrated on certain areas, on the contrary they are dif fused within the crown of the teeth. We have arrived at the conclusion that, in the resto rations made, physio-pathological factors too should be taken into consideration as well as the esthetics in choosing the materials to be used.