Mikrodalga enerjisi yoluyla akrilik reçine polimerizasyonu tekniğinin incelenmesi
  1. Tez No: 14883
  2. Yazar: S.GÖKTÜRK İLBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNGUR GÜVENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Araştırmamızda, mikrodalga enerjisi yoluyla akrilik reçine polimerizasyonu tekniğini, polimerizasyon, sertlik, mekanik ve fiziksel özellikler açısından inceledik. Elde ettiğimiz bulguları literatür bilgileri ve protez kaide materyallerine ait standart ile karşılaştırarak sonuca vardık. Çalışmalarımızı standarta uygun olarak yürüttük. Değişik güç ve sürelerin uygulanması suretiyle, 21 polimerizasyon deneyi planladık. Polimerizasyonun gerçekleştiği 15 deney grubuna ait örnekler üzerinde, Vickers Sertlik Testi yaptık. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, optimum polimerizasyon şeklini belirledik. En elverişli polimerizasyon şekli olarak belirlediğimiz 550 W ta 3 dakikalık polimerizasyon şekli ile, ADA Spesifikasyon No. 12 'ye uygun olarak mekanik ve fiziksel testlere ait de ney örneklerini hazırladık.- Mekanik ve fiziksel testler sonucunda standartlara uygun sonuçlar elde ettik. Laboratuvar çalışmalarının çok temiz ve tüm işlemlerin çok kısa bir sürede tamamlanabildiği bu teknik ile yapılan protez kaidelerinin, optimum sertlik değerine sahip olduğu ve çiğ neme kuvvetlerine karşı daha dayanıklı olacağı tespit edilmiştir. Bu tekniğin, hareketli protezlerin yapımında güvenle uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research, we have investigated the technique of curing denture acrylic resins by microwave energy, in respect of curing, hardness, mechanical and physical properties. toe have arrived at this conclusion by comparing our findings with the literature, and the Specifications for den ture base polymers. We completed our studies in accordance with the Spe cifications. We have planned 21 different curing experiments with different power, and periods of time. We have done the Vickers Hardness Test on the 15 cured experiment groups. We have determined the optimum curing type, according to the results we have obtained. We have prepared the test specimens for mechanical and physical tests, according to ADA Specification No. 12 with 3 minute curing at 550 W, which we have found out to be the optimum curing type.- 57 - At the end of the mechanical and physical tests, we have obtained values in conformity with the Specifications. It is determined that the laboratory procedures for denture bases carried out under very clean conditions and within very short time-spans, had the optimum hardness values and were i.tore resistant to the biting forces. It has been concluded that, this technique could safely be applied in the preparation of removable prosthesis.