Human resources management and development activities of socially responsible organizations
Kurumsal sosyal sorumluluğa sahip örgütlerin insan kaynakları yönetimi ve gelişimi faaliyetleri
- Tez No: 148822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA BAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
KISA ÖZET URUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞA SAHİP ÖRGÜTLERİN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE GELİŞİMİ FAALİYETLERİ: BİR İÇERİK ANALİZİ ÇALIŞMASI Zeynep Gökdeniz Bu araştırma, kurumsal web sitelerini analiz birimi olarak kullanarak kurumsal sosyal rumluluğa (KSS'ye) sahip örgütlerin insan kaynaklan yönetimi ve gelişimi (İKYG) aliyetlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu ana amaca ek olarak, bu araştırma ayrıca üç nımlayıcı örgütsel bilginin, belirlenen İKYG uygulamalarının gözlemlenme derecesine olası kilerini belirlemeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak ise, bu çalışma KSS'ye sahip örgütlerin 1YG faaliyetlerinin bir modelinin ortaya çıkarılıp çıkarılamayacağını bulmayı oaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, KSS'ye sahip örgütlerin İKYG faaliyetleri, uygulama ve açlarının tesbiti için kalitatif, keşifsel bir araştırma dizayn edilmektedir. Elli KSS'ye sahip gutun kurumsal web sitelerinin insan kaynakları bölümleri üzerinde içerik analizleri rgulanmaktadır. Bu bölümde ortaya çıkan bulgular, KSS'ye sahip şirketlerin insan lynaklan faaliyetleri, uygulamaları ve araçları ile ilgili olarak oldukça zengin bir veri tabam taya koymaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde hipotez testleri ve ilgili istatistiki analizler kullanılarak, S S 'ye sahip şirketlerin insan kaynaklan faaliyetlerinin, kurumun içinde bulunduğu endüstri, ılışan büyüklüğü ve gelir seviyesi ile bağlantılı olarak bir patem oluşturup oluşturmadığı aştınlmaktadır. Bu çalışma göstermektedir ki KSS'ye sahip örgütlerin faaliyet gösterdikleri ıdüstriler, şirketlerin İKYG çalışmalarının uygulanma dereceleri üzerinde etki sahibi İmamaktadır. Bu çalışma aynca KSS'ye sahip örgütlerin çalışan büyüklüğünün, örgütün ;çme ve yerleştirme, eğitim ve gelişim faaliyetleri ile insan kaynaklan prosedür ve felsefeleri e kurumsal kültür çalışmalannın uygulanma dereceleri üzerinde etkisinin olabileceğini rtaya koymaktadır. Bunlara ek olarak çalışma, bu örgütlerin gelir seviyelerinin, seçme ve erleştirme faaliyetlerinin uygulanma derecesinin üzerinde etkili olabileceğini urgulamaktadır. Bu araştırma, KSS'ye sahip örgütlerin İKYG faaüyetlerinin bir modelini çizerek onlanmaktadır. Model bahsi geçen firmaların çalışan büyüklüğü ve gelir seviyesinin elirlenen İKYG faaliyetleri üzerine etkilerini de göstermekte, ve yine model üzerinden, bahsi ;eçen yedi İKYG fonksiyonuna ilişkin zengin birer uygulama ve araçlar listesine laşıiabilmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HUMAN RESOURCES MANAGEMENT AND DEVELOPMENT ACnVTITES OF SOCIALLY RESPONSIBLE ORGANIZATIONS: A CONTENT ANALYSIS STUDY By Zeynep Gökdeniz By using corporate web sites as a unit of analysis, this study tries to investigate the iman resources management and development (HRMD) activities and tools of socially sponsible organizations (SROs). In addition to this primary purpose, this research also aims identify any possible effects of three descriptive characteristics of corporations on the rtent of observing some identified HRMD activities at these firms. As a result, this study ies to find out whether a model for the HRMD activities and tools used by SROs can be snerated. As a first step, a qualitative exploratory investigation is carried out to find out the RMD functions, activities and tools of corporate citizens. Content analyses are conducted on le HRMD sections of fifty corporate citizens' web sites. The findings of the content analyses rovide a rich database of the HRMD functions, applications and tools of SROs. The second phase of the study uses hypothesis testing to find out whether any articular patterns of HRMD functions occur in relation to three descriptive characteristics of ROs: the industry, the personnel size and the financial wealth of the corporations. This study shows that industry of the corporate citizens do not affect the extent of tilizing the seven HRMD dimensions. The research also reveals that, the personnel size of le SROs may have effects on the extent of observing four HRMD dimensions: recruitment nd selection, training and development, activities related to human resources policies and hilosophy of the firms, and the activities related to corporate culture of the firms. Moreover ais research shows that income of the SROs may have effects on the extent of observing ecruitment and selection activities of these companies. This research concludes that a model of HRMD activities of corporate citizens may ie generated. The model may also exhibit the effects of personnel size and income level of the »ROs on the extent of observing the HRMD dimensions. Moreover, this model provides a ich list of activities and tools of each HRMD dimension of corporate citizens. n