Türkiye'de sağlık sektörünün kalkınma sürecinde yeri ve önemi
- Tez No: 148823
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Medine Balsak : İktisat : Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme : Prof. Dr. Nurdan Aslan : Yüksek Lisans - Haziran 2004 : Sağlık Sektörü, Kalkınma ÖZET Günümüzde sağlık hizmetleri ve sağlık sektörü, hemen hemen bütün ülkelerde, toplam ekonomi içinde önemli bir paya sahip bir sektör durumundadır. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak, diğer sektörlerden daha hızlı gelişen hizmet sektörleri içinde, sağlık hizmetlerinin payı da giderek yükselmektedir. Bu nedenle ekonomik bir faaliyet olarak da, sağlık hizmetlerinin önemi artmakta; bu sektöre yönelik ekonomik çalışmalar yoğunlaşmaktadır. Bir ülkenin sağlık düzeyiyle ilgili göstergeler, o ülkenin kalkınmışlık derecesini ortaya koyan veriler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Kalkınmışlığı yalnızca kişi başına düşen gelirle ölçmek ve ifade etmek yetersiz bir yaklaşımdır. Ortalama yaşam süresi ve bebek ölüm hızı gibi sağlıkla ilgili temel göstergelerin de göz önüne alınması gerekir, Bu göstergeler göz önüne alındığında, Türkiye'nin sağlık düzeyi geçmiş yıllara göre çok ciddi gelişme göstermemektedir. Bundan dolay, Türkiye'de sağlık sektörünün gelişmiş ülkelerin hayli gerisinde olduğu görülmektedir. ?%m
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATION Name and Surname Major Program Thesis Advisor Thesis Type and Date Keywords Medine Balsak Economics Developmental Economy and Economic Growth Prof. Dr. Nurdan Aslan Graduate Degree - June 2004 Health Industry, Development SUMMARY In today's world, health services and the health industry have a significant share of the overall economy in almost every country. Depending on the development level of a country, the health service industry ranks high among the most rapidly increasing service industries and is increasing steadily day by day. The significance of health services as an economic entity is also increasing and therefore, economic studies about this field are more frequent. A country's health level indicators are important factors among the data representing the country's degree of development. Gauging and interpreting the development level simply on the basis of income per capita is an inaccurate approach. Basic indicators of health such as the average life expectancy and infant mortality rate must also be taken into consideration. When these indicators are considered, the health level in Turkey does not indicate a substantial development when compared with the previous years. Turkey 's health sector, therefore, seems far behind the developed countries. ^70