The Federal Reserve system and the European system of Central Banks: A comparative analysis
Amerikan Merkez Bankaları sistemi ve Avrupa Merkez Bankaları sistemi para politikaları: Karşılaştırmalı Analiz
  1. Tez No: 148904
  2. Yazar: İDİL UZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZIM ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
IV ÖZET 1 Ocak 1999'da Avrupa Merkez Bankaları Sistemi (AMBS) faaliyete geçtiğinde, Amerikan Merkez Bankaları Sistemi (Fed) model olarak alınmıştır. Bu iki merkez bankası sistemlerinin karşılaştırması öncelikle organizasyon yapılarının incelenmesiyle mümkündür. Bu sayede, merkez bankalarının temel karakteristikleri olan bağımsızlık, şeffaflık, güvenilirlik ve hesap verilebilir olması gibi özellikler incelenebilir. Bu iki sistemin incelenmesini sağlayan bir diğer alan para politikası amaçlan, araçları ve bu araçların verimliliğinin control edilmesidir. Daha sonra, tüm bu konular sırasıyla her iki sistem için karşılaştırılarak analiz geliştirilecektir. Son olarak yapılacak ampirik analiz iki sistemin performansını karşılaştıracaktır. Bu nedenle de para politikası uygulamasında sıkça kullanılan Taylor kuralı her iki sistem içinde uygulanacaktır. Her iki merkez bankaları sistemi benzer organizasyon yapılarına sahip olup aynı para politikası araçlarım uygulamaktadırlar. Esas fark, AMBS aynı dil, kültür ve sosyo-ekonomik yapısı olan, bunun yanında aynı ekonomik ve politik çıkarlara bir alana hizmet eden bir kuruluştur. AMBS ise farklı dil, kültür ve sosyo-ekonomik yapıya sahiptir. Bu nedenle, farklı ekonomik ve politik çıkarların mevcut olduğu bir durumda tek bir para politikasının uygulanması çok daha karmaşık ve zordur. Asimetri problemi AMBS'nin başarısı için öncelikli engel teşkil etmektedir. Ampirik analiz sonuçlan, Taylor kuralının temel kavramlanmn Fed'in yasal hedefleriyle kabaca tutarlı olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, bu temel kavramlann AMBS'nin yasal hedefini desteklemediği sonucuna çıkmıştır. Başka bir deyişle AMBS Taylor kuralına uymamaktadır. Bununla birlikte, AMBS'nin başansını değerlendirmek için henüz erkendir. Daha sağlıklı değerlendirme yapabilmek için en azından on senelik bir süre gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT When the European System of Central Banks (ESCB) began its operations on January 1999, it was highly inspired by the Federal Reserve System (Fed). Comparative analysis of the Fed and the ESCB can be made by comparing, firstly, the organisational structures of these two systems. This provides the basis for further discussion related to the characteristics of a central bank, which are the independency, transparency, credibility and accountability. Another area for analysing these two systems is monetary policy objectives, instruments and the control of the efficiency of these instruments. The comparative analysis would be made in these areas respectively for better understanding of the performance of the Fed and the ESCB. Finally, the empirical analysis for the comparison of these two systems will be made by applying the famous Taylor rule both for the Fed and the ESCB. This thesis shows that even though the Fed and the ESCB have similar organisational structures and monetary policy, however, the major differences is that the Fed has a unified language, culture and socio-economic structure. It is formed of one national state with a single political and economic interest. The ESCB, on the contrary, has compound of different languages, cultures and socio-economic structures. Therefore, the ESCB represents different political and economic interests that makes it even more complex and difficult to conduct a single monetary policy. Additionally, the problem of asymmetry is still a problem for the euro area. The results of the empirical analysis shows that the major arguments of the Taylor rule roughly correspond with goals legislated for the US monetary policy. However, these arguments hardly correspond with primary objective of the ECB. Therefore, our results approves that the ECB seems not to comply with the Taylor principle. Nevertheless, this thesis approves that it is still too early to be able to evaluate the success of ESCB and at least a decade is needed for sound evaluations.