20. yy seramik sanatında yaratma süreci ve bu bağlamda biçim-içerik ilişkisi
Creating period in 20th century ceramis arts and content-form relation according to this period
- Tez No: 149022
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYMA REİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET İnsanla birlikte varlığını ortaya koymaya başlayan sanat, zaman içerisinde insanla birlikte değişmiş, gelişmiş, dönemler içinde amacında farklılıklar içermiş ama tüm bunlara rağmen özünde hep insana yönelik olan amacını barındırmıştır. Çağdaş seramik sanatının 20.yy'da geldiği noktayı yaratma sürecini gözardı etmeden biçim-içerik süreci dahilinde yapısal bir temele koymaya yöneldiğim çalışmamda dikkatimi çeken nokta ise yaratmaya yönelik olan sürecin bazen bir anlık bazen ise uzun bir süreç içerebildiğidir. Nedenleri kesin olarak ortaya konulamayan bu süreç sonrasında ortaya çıkan sanat nesnesi bize biçim/form olarak ulaşırken, ardında ise içinden geçtiği sürece ait izler taşımaktadır. Tarihte ilk ortaya çıktığı dönemlerde işlevsel ve ihtiyaca yönelik bir içeriği ve biçimi olan; hem teknik, hem de estetik içeren bir sanat olarak seramik sanatı, geçirdiği tarihsel süreç sonrasında, 20.yy'da, sanatsal bir ifade aracı olmuş ve çağdaş sanat biçimleri arasındaki yerini almıştır. 20.yy bugün ki sanata yön verdiği kadar, modernizm ve post-modernizm kavramlarıyla birlikte gündelik yaşamada yön vermiştir. Bu yön veriş bizlere yansırken ya da yansıtılırken zaman içinde söylem değişikliğine ve çeşitliliğine yol açmış ve bugünün sanatını da şekillendirmiştir.“20.yy seramik sanatında yaratma süreci ve bu bağlamda biçim-içerik ilişkisi”adlı çalışmamın odak noktasını içerik ve biçimin, ifadenin merkezinde duran yaratma ve yaratmayı hazırlayan süreç oluşturmaktadır. Seramik sanatına dair yapılan alıntılar, seramik sanatçıların görüşleri, kullanılan resimler ve sanatçılarla yapılan röportajlar, 20.yy seramik sanatında var olan biçim-içerik anlayışlarına yöneliktir. Tezde yer alan tüm diğer bölümler yaratma ve sonucunda ortaya çıkan biçim ve içerik ilişkisini yorumlayabilmemiz için gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Being existed in history since the beginning of human being and by developing in time, art always had new shapes according to the effects of human being in different periods. But, art always kept its aim and duty not changed for serving human being. Realizing the point that ceramic arts came in 20th century, in my study I tried to show the form-implicit relation lying in the basis of this art with catching the period of creation. During this process, I saw sometimes the time needed to create could take a moment and sometimes could take long time. Although we can't find the right explanation for this creating period, the artistic work that's created reaches us in a shape/form with the trace left from this period. Because of necessities in historic life ceramic arts first had functional implicit and form in varied technical and esthetic ways. After many experiences for centuries, in 20th century it became of the expression ways in art and had its own place beside other contemporary forms of art. As 20th century was drawing the way of today's art, with the concepts of modernism and post-modernizm it also affected our ways in daily life while this effect was reflecting or was being reflected, it caused different declaratory and variations, so it shaped today's art. My study“Creating period in 20th century ceramic arts and content/form relation according to this period”focuses on the implicit's and form's preparing period of creation and creating in the center of expression. The things I copied from ceramic arts, ceramic artists opinions, the pictures used and the reportings with this artists are all about to understand implicit-form in 20th century ceramic arts. The rest parts in this thesis are put for to comment the relation between implicit and form during and after creating process. II