Teknik dekor yöntemlerinin özgün seramik yapıtlarda kullanımı
The use of the methods of technical decor on the original ceramic works of art
  1. Tez No: 211122
  2. Yazar: FİGEN IŞIKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZERRİN ERSOY BİLİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Uygarlıkların ortaya çıkısıyla baslayan kil kullanımı ve seramik esya yapımı, günümüze kadar geliserek bir endüstri ve sanat dalı olmustur. Baslangıcından bugüne degin geçen süreç içinde ise seramik yüzeylerde dekor/ süsleme yöntemleri uygulanmıstır. Endüstri devrimiyle baslayan teknolojik gelismeler, insanlıgın üretimde tarihi boyunca kullandıgı tüm araç-gereç ihtiyaçlarının alanını ve boyutlarını degisime ugratmıstır. II. Endüstri devrimi denilen süreç ile de canlı enerjinin yerine mekanik enerjinin geçmesi yanında, insan yaratıcılıgı, karar verme yetenegi yerine alternatif sibernetik arayıslara gidilmistir.20.yy.da sibernetik ve otomasyon (sibernasyon) insan beyninden çok daha hızlı ve çok daha hassas isleyen makinalar kurmaya olanak saglamıstır. 21. Yüzyıldaki gelismeler hızla sürmekte ve Nano olarak adlandırılan teknolojik çaga hızla yaklasılmaktadır. nterdisipliner bilim ve sanat baglamında bunların düsünme ve uygulama alanları da sanatçının düsünme ve yaratma alanlarını etkileyerek teknolojiyi kullanma olanakları yaratmıstır. Bu baglamda seramik sanatçılarının özgün seramik yapıtlarını incelemek daha dogru olacaktır. Seramigin günlük kullanım esyası olmaktan çıkıp, günümüz çagdas seramik sanatında, bir sanat nesnesi ve ifade aracı olarak yerini alabilmesi uzun bir süreçtir. Bu nedenle bu çalısma, ?Sanat Kavramı ve Seramik Sanatı? baslıklı bir bölümle baslar. ?Seramik Sanatında Dekor Kavramı?baslıklı bölümde; dekor kavramının seramik sanatındaki yeri üzerinde durulur. nsanoglu varolusundan itibaren dekor yöntemlerini gelistirerek farklı arayıslara gitmistir. Konu ?Seramik Teknik Dekor Yöntemleri ve Tarihsel Süreçteki Yeri? baslıklı bir bölümle incelenir. ?Çagdas Seramik Sanatı çinde Teknik Dekor Yöntemleri Kullanımının ncelenmesi? baslıgı altında, Çagdas seramik sanatının olusumunda önemli bir dönüm noktası olan endüstri devriminden baslayarak günümüz sanatına kadarki dönem, ?Özgün Seramik Yapıtlarında Teknik Dekor Yöntemlerini Kullanan Sanatçılar? baslıgı altında sanatçıların özgün yapıtları incelenir.
Özet (Çeviri)
Use of clay and manufacture of ceramic objects, which began with the rise of civilizations, has become a branch of art and industry today, evolving through the ages until present day. During the period from its beginning to this day, various methods of décor/decoration have been applied on ceramic surfaces. The technological developments, which began with the Industrial Revolution, altered the area and the dimension for the need of the tools and devices used in production during the history. With the Second Industrial Revolution, along with the replacement of the dynamic energy with the mechanical energy, alternative cybernetics searches have become a choice over the human creativity and decision making capability. In the 20. century, cybernetics and automation (cybernation) enabled to design machines which operate far faster and more precisely than human brain. The developments are continuing rapidly, and the technological age called Nano is soon to be approached in the 21.century. In the context of interdisciplinary science and art, the thinking and application areas of these developments created some opportunities to use technology affecting the artist?s thinking and creating areas. So, in this context, it would be more appropriate to study the original works of ceramic artists. It has been a long process for ceramic art to find itself a place as an art object and tool for artistic expression after having been used as a domestic use. Therefore, this study begins with the part titled as ?The Concept of Art and Ceramic Art?. Under the title of ?The Concept of Decor in the Ceramic Art?, where the concept of decor stands in the ceramic art is emphasized. Since their existence human beings sought for the new by developing new decor methods. This subject is analyzed under the title of ?Ceramic Technical Decor Methods and Their Place in the Historical Process?. The period beginning with the Industrial Revolution, which has become a turning point in the formation of ceramic art until today?s art is studied under the title of ?The Analysis of the Use of Technical Decor Methods in the Contemporary Ceramic Art?. The original works of the artists are analyzed under the title of ?The Artists Who Used the Methods of Technical Decor on the Original Ceramic Works?.