Nesnel gerçeğin düşüncedeki yansısı hazır-nesne
Ready-made
  1. Tez No: 149027
  2. Yazar: UMUT GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Geleneksel sanat üretimi halktan kopuk bir şekilde burjuvaziye hizmet ederken geçtiğimiz yüzyılda buna karşı çıkan kimi sanatçılar üretim mantıklarını sanat karşıtı (an-art-şist) olmak üzere şekillendirdiler. Sanat eserinin alınır satılır bir meta olmasına karşı gelen sanatçılar geleneksel sanatı tümüyle bir yapıbozuma uğratıp, yüzyılın yeni sanat anlayışını ortaya koyuyorlardı. 1900'lerin başında Marcel Duchamp'ın bir taburenin üzerine bisiklet tekerleği (bicycle wheel-1913) takmasıyla başlayan hazır nesne kullanımı, XX. yüzyıl sanatının dönüm noktası olmuştur. Sıradan günlük kullanım nesnelerini seçerek, sanat eseri üretiminde sanatçının el hünerini ortadan kaldıran Duchamp, böylelikle geleneksel sanat eserinin de biricikliğine bir darbe vurmuş oluyordu. Dada akımına dahil olan Duchamp'ın bu üretim mantığı, diğer sanatçıları da etkilemiştir. Günümüze kadar uzanan süreçte yer alan belli başlı akımların kullandığı bir üretim şekline dönüşen hazır nesne, bugünün sanatçılarına da bitmez tükenmez bir kaynak oluşturmaktadır. Tez içerisinde Dada, Sürrealizm, Pop Art, Arte Povera, Fluxus ve Kavramsal Sanat gibi akımların çerçevesinde incelenen hazır nesne, günümüz sanat üretiminin de önemli bir parçası konumundadır. ivTüm bu gelişmelerin özümsenmesi bizi bugünün sanat ortamını daha iyi anlamaya yöneltiyor. Postmodern sonrası dönem olarak adlandırılan günümüzde, artık sanat akımlarının çevreleyici ve kategorize edici durumlarından bahsetmek mümkün olmuyor. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY Until the19th century was ended; the traditional art production was still unrelated to society and it was serving only for the bourgeoisie but some artists protested the situation by being and creating against art (anti-artist). The main idea of these artists was; art should not be something that one can buy or sell. And this was the beginning of a new period in art history. In the beginning of 20th century, Marcel Duchamp placed a bicycle wheel on top of a stool. He was using all the objects that are used in daily life as art pieces. It was the elimination of handy work in traditional art and the beginning of new understanding. The new thinking and movement was called Dada. Many artists in the same period was influenced by Duchamp's new art movement and even today, using ready objects in art creations is a never ending source for an artists. In my thesis, Dada, Surrealism, Pop Art, Arte Povera, Fluxus and Conceptual Art movements are searched under“ready object”subject and its relations to the movements. Even today it is very important subject for art productions and creations. Searching, observing and understanding of these movements and happenings are going to help us to have better understanding of VItoday's art environment. Today, after the postmodern period, it is almost impossible to mention about art movements' limiting and categorizing circumstances. VII