Yeni teknolojilerin endüstriyel tasarım sürecine etkileri
Effects of the new technologies in the industrial design process
  1. Tez No: 149028
  2. Yazar: CELAL ACARKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Endüstri devrimi, yeni teknolojiler, hızla değişen pazar ve ekonomi koşulları, artan rekabet ve oluşan yeni pazarlardan dolayı endüstriyel tasarıma duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. Günümüzün piyasa şeklini rekabete dayalı sistem oluşturmaktadır. Artık tasarım süreci, ürünü doğru hedefe uygun olarak, en kısa zamanda, doğru maliyetlerle, en az riskle gerçekleştirme kriterlerine dayanmaktadır. Hayatın her alanında kullanılan yeni teknolojiler, tasarım sürecini de etkilemiş ve daha kısa sürede, daha gelişmiş, daha kaliteli, daha güvenilir ürünler tasarlanmasına olanak sağlamıştır. Yeni teknolojiler kısaca iki grup altında toplanabilir. Birinci grubu, uydu teknolojisi, uydular aracılığı ile bilgi aktarımı, bilgi işlemde yazılım ve donanım teknolojileri, mikro-elektronik teknolojisi, telekomünikasyon teknolojisi gibi iletişim alanındaki yeni teknolojileri kapsayan bilgi teknolojileri oluşturur. İkinci grup ise gelişmiş malzeme teknolojileri, biyoteknoloji, enerji teknolojileri, nükleer enerji, uzay ve havacılık, yüksek moleküllü polimerler, süper iletkenler, seramik ve gen mühendisliği gibi alanları kapsayan jenerik teknolojileridir. Bir ürünün geliştirme sürecinin malzemeden uygulama yöntemlerine kadar her aşamasında bu teknolojilerden faydalanılmaktadır. Özellikle iletişim ve bilgisayar teknolojileri tasarım sürecinin tüm aşamalarında kullanılmakta ve tasarımlar artık sadece dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar teknolojisi sayesinde hata oranı en aza indirilerek, kısa zamanda ürünün yaşamsal süreci sanal ortamda canlandırılabilmektedir. Ürünler seri üretime geçmeden önce birebir prototipleri kolayca imal edilebilmekte ve bütün yönleriyle değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada tasarım ve teknoloji kavramları, endüstriyel tasarım süreci aşamaları, yeni teknolojiler ve yeni teknolojilerin ürün tasarımı sürecine etkileri, ürün tasarımı sürecinde ne şekilde yararlanıldığı, araştırma, iletişim, eskiz, modelleme, görselleştirme, sunum aşamalarını kapsayacak biçimde bir ürün örneği üzerinden incelenmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays the need for industrial design increased significantly due to industry revolution, new technologies, dynamic market and economic conditions, increasing rivalry and formation of new markets. Current market structure is based on rivalry. Design process for appropriate objective is based on manufacturing the product at least time with proper costs and minimum risks criteria any more. New technologies used in every area of life had also affected the design process and enabled more reliable and more sophisticated product designs of better quality in a shorter time. New technologies can be briefly classified in two groups: The first group consist of information technologies covering new technologies in communication as satellite technology, data transfer via satellites, software and hardware technologies in data-processing, micro-electronics technology and telecommunication technology. The second group includes generic technologies as advanced material technologies, biotechnology, energy technologies, nuclear power, space and aeronautics, advanced molecule polymers, super conductors, ceramics and genetic engineering. These technologies are used in every step of developing process of a product from material to application methods. Communication and computer technologies are particularly used in every stage of design process and design projects are only executed in digital form any more. Thanks to computer technology error rate can be minimized and vital process of product can be animated in virtual environment. Before manufacturing the product original prototypes can be easily produced and evaluated in detail. In this study design and technology concepts, industrial design process stages, new technologies and effects on the design process, how to make of use in product design process are examined on the sample of product including research, communication, sketch, modelling, rendering, presentation stages. VI