Günümüz sanatı ve kentsel mekan ilişkisi
Contemporary art in context with urban space
  1. Tez No: 149054
  2. Yazar: EDA LİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLÜFER ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET 14. yüzyıldan itibaren kent içerisinde özerkliğini kazanan sanat yapıtı, Modernist süreçle beraber kentte sadece işaret noktası olma özelliğinden sıyrılmıştır. Performansların, happininglerin ve çeşitli sanat etkinliklerinin kentsel mekan içerisinde sergilenmesiyle galeri mekanından dışarı çıkmıştır. Bu tez kapsamında incelenen konu, kentin sanat yapıtı için mekan oluşturması değil, aksine kentsel mekanın sanat yapıtını oluşturan baş rolü almasıdır. Günümüz sanatının, kentle girdiği yeni bağlam ilişkisi, kentin yapıta sadece sergileme mekanı oluşturması olarak görülmemelidir. Başka bir deyişle günümüz sanatı, yalnızca kentsel mekanda var olmakla yetinmeyen, sokağı ve onun tüm ekonomik ve kültürel katmanlarını da kendi içine dahil eden yapısıyla karşımızda durmaktadır. 21. yy kentinde sanat yapıtı, artık modernist bir anlayışla yeni bir kent kültürü oluşturmak ya da kültür üreten bir mekanizmanın işlevsel bir aracı olmak yerine, günlük yaşam pratikleriyle, alternatif önermelerde ve bilgi aktarımında bulunan bir yapıyı öngörür. Kent ve sanat yapıtı sadece planlı bir uyumu sergilemenin dışında uyumsuzluğu, zıtlığı, kargaşayı ve karşı karşıya gelişi de sergiler. Kamusal ve özel alanı, ekonomik politikalarıyla yeniden örgütleyen küreselleşme, kentin tüm katmanlarına nüfuz etmiş, plansız ve organik yapılanmalara zemin yaratarak kaotik kent yapısını oluşturmuştur. Kamusal ve özel alanın birbirinin içine geçmesi, değişken, akıcı yaşam trafiği, küresel göçün beraberinde getirdiği IIIkültürel göç, yerin kimlikleyen özelliklerinin kalıcılığını tehdit eder. Bu sosyo-ekonomik durum, kentsel mekandaki sanat yapıtını da yeniden temellendirir. Bu yapı içerisinde zaman, mekan, kimlik, aidiyet, kültürel çatışma ve kültür politikaları gibi kavramları yeniden kurgulamak ve yeni sosyal deneyimler önermek ya da var olan yapı üzerinden bir söylem alanı oluşturmak incelenen örneklerin ana eksenidir. Mekan ve bireyin ilişkisi, mekanın sosyolojik kimliği ya da diğer mekanlara geçişliliği, kamu ve özel alanların çatışması ve işlevselliği, göçebe olma hali ve“yer”in kimlikleyen özelliklerinin değişkenliği kent üzerinden sanat üretimlerinin irdelediği temalardır. Kenti günlük yaşam pratikleriyle deneyimlemek, kenttin çok katmanlı yapısında dolaşan bilgiyi izlemek ve belgelemek, kentin siyasal söylemine sanatsal müdahalelerle ortak olmak tez kapsamında örnekler üzerinden incelenen diğer konulardır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Art craft, which gained autonomous from 14. century, grazed from just being a sign point with the Modernism. Performances, happenings and other art activities were began to be exhibited in urban space, and by this, gallery place was ousted. The subject examined in this thesis is not urban as a space for art work, but urban space as the leading factor for the made up of an art work. New context, relation of todays art with urban, shouldn't be described as urban as an exhibition place for art work. In other words, today's art is standing with not being satisfied with living in urban place, but adding the street and its economical and social layers in. In the urban of 21. century, art craft isn't a tool for a culture production mechanism or something for creating a new urban culture with modernism. Instead of this, with the help of transferring daily life practices, art craft anticipates a structure which serves as alternative propositions and knowledge transfer. Urban and art craft exhibit not only planned harmony, but also dissonance, opposition, confusion and collision. Globalisation, which reorganizes public and private space with economical policies, causes unplanned and organic structures which affects all the layers of the urban and that caused chaotic urban structure. Penetration of public and private spaces, changeable, fluent life traffic, cultural migration which comes with global migration threats; vthe features of the permanence of the features of the place. That socioeconomic situation makes urban space art craft reestablished. Remontaging and suggesting new social practices or creating a expression space on a structure about time, place, relation, cultural collision and cultural policies are the main axis of the studied examples. Relation between place and person, the sociological identity of the place or transition to other places, conflict and functionality of public and private spaces, being migrant and variability of the features that identify“place”are the themes that art productions inspect. Experiencing urban with daily life practices, following and documenting the knowledge which is wandering in the multilayer structure of the urban, associate urban's political style with artistic intervention are the other topics which are inspected in the thesis with examples. VI