Şehir arşivlerinin gelişimi ve Türkiye'de şehir arşivi olgusu
Development city archives the concept of city archives in Turkey
  1. Tez No: 149059
  2. Yazar: SEVİL SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ İCİMSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Şehir, insanoğlunun yerleşik yaşama geçmesiyle birlikte sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını geliştirerek canlı bir mekanizma haline dönüşmüştür. Şehir yaşamının idame edebilmesi için gerekli kurumsallaşma sonrası üretilen belgeler, o şehrin tarihinin değerlendirilmesinde birincil kaynaktır. Bu çalışma, yerel ve toplumsal tarihin devamlılığı için arşivcilik yapılanmasının şehirlerden başlaması düşüncesinden hareketle, dünyada ve Türkiye'de şehir arşivciliği kavramının ortaya çıkma ve gelişme sürecini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The city has evolved its social-culturel and economic structure with beginning of permanent settlement of human and transformed into a living organism. The documents procuded for the continuation of city life after establisment of institutions became the primary sources for evaluation of the local and social history. Stemming from the idea that record keeping structures should start from the cities to ensure contuniuty in local and social history, this study analyzes the emergency and development of city archives in the world and in Turkey.