Mimarlık ve içmimarlıkta malzeme öğesine genel bakış
A general view on materials in Architecture and interior design
  1. Tez No: 149095
  2. Yazar: AYLİN HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN UNANSAL, PROF.DR. YALÇIN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Mimarlık ve iç mimarlıkta, malzeme öğesinin ve tasarıma etkilerinin irdelendiği bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; yapı tasarımı bağlamında, malzemenin tanımı ve sınıflandırılması yapılmaktadır. Malzemelerin genel özellikleri ele alınmakta; doğal ve yapay malzeme sınıflandırılması esas alınarak, bu malzemelerin tür ve özellikleri incelenmektedir. Malzemelerin özelliklerinin fiziksel ve görsel olarak tasarıma etkileri ele alınmaktadır. Doğal ve yapay malzeme arasındaki farklar ortaya konarak; bu malzemelerin yapıda kullanım biçimleri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde; malzeme öğesinin tarihsel süreçte, barınma gereksinim ve arayışlarından başlayarak, kullanımları ve yapı gelişimine etkileri ele alınmaktadır. Malzeme ve teknolojideki gelişimin tasarım anlayışını ne ölçüde değiştirdiği üzerinde durulmaktadır. Bu süreç, yapı gelişiminde dönüm noktası olan Endüstri Devrimi'nin öncesi ve sonrası olmak üzere iki döneme ayrılarak tasarım örnekleriyle incelenmektedir. Üçüncü bölümde; malzeme öğesi, mimarlık-iç mimarlık tasarım olgusu içinde ele alınmaktadır. Tasarım öğesi olarak malzemenin; teknik, işlev ve sanat kavramlarıyla ilişkisi ortaya konmakta ve değerlendirilmekte; bu ilişkiler bağlamında, kullanım kriterleri ve iç ve dış yapı tasarımına etkileri incelenmektedir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, in which the“material”as a design element and its effects on architectural and interior design are examined, consists of three chapters: In the first chapter, the material is defined and classified in terms of building design.The general characteristics of materials are described, the types and the features of the materials are examined in detail based on the classification of natural and artificial materials. The chapter also deals with the usages of these materials in the building design according to the differences between the types. In the second chapter, starting with the need and search for shelter, the utilization and the effects of the materials on the development of building design in the historical period are examined. The ways how the progress in production of materials and technology have changed the design concept, are discussed in detail with real samples. This chapter examines the process of development in materials and design in two main periods based on Industrial Revolution which is a turning point in history. In the third chapter, the“material”as a desigh element is introduced in terms of architectural and interior design.The relationship between the materials and the other elemental aspects of design such as technic, function and art are discussed in detail. The criteria for utilization and effects of the materials are examined with due consideration of all the aspects involved in design. IX