Atık camlar ile artistik seramik sırlarının üretilmesi
Producing artistic glazes with drink off glass
- Tez No: 149104
- Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ ARCASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Camın ilk olarak nerede ve nasıl kullanıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Camın bulunması ile ilgili olarak günümüze ulaşan bilgiler rivayetlerden oluşmaktadır. Ancak, camcılığın kaynağınm Batı Asya olduğu bugün bilinen bir gerçektir. Kuzey Mezopotamya şehirlerinde yapılan kazılarda çıkan buluntular, camın şekillendirme yöntemlerinden olan iç-kalıp tekniğinin M.O. 16. yüzyılın 2. yarısında ortaya çıktığını gösterir. M.Ö. 1. yüzyılın ortalarında cam üretiminde göze çarpan bir hamle kaydedilir. Bunu sağlayan, cam yapımındaki en büyük buluş olan, M.Ö.27 ile M.S. 14 arasında bir zamanda Suriyeli zanaatkarlar tarafından Sidon ve Babil bölgesinde kullanılan“Cam Üfleme”yöntemidir. Ortaçağın Yakın Doğu camcılığındaki en parlak sayfası, Memlükler'in mineli ve yaldızlı camlarına aittir. Dönemin en güzel örnekleri olan bu camlar Haçlılar tarafından Batıya taşınmış ve Ortaçağ Avrupası'nda büyük hayranlık uyandırmıştır. Cam harmanı yüzyıllardır aynı hammaddelerle yapılmaktadır. Bu kompozisyon; yaklaşık % 72 silis (kumdan), yaklaşık % 13 sodyum oksit (soda külünden), yaklaşık % 11 kalsiyum oksit (kireç taşından) ve yaklaşık % 4 kadarı da başka az miktardaki bileşiklerden oluşur. Camın kalitesi düşmeden çok defa geri dönüştürülebilmesine rağmen geri kazanıma uygun olmayan bazı cam türleri de vardır. Hammaddelerin, enerjinin ve doğal kaynakların korunması ve çevre kirliliğindeki azalma ilişkisi için, camın geri kazandırılması yönünde kuvvetli bir destek vardır. IIISeramik ise camdan daha önce keşfedilmiştir. Seramik sırı teknik olarak camdan başka bir şey değildir. Bu nedenle, atık camlardan artistik seramik sırları oluşturulması mümkündür. Cam tozlarına çeşitli eriticilerin ve renklendiricilerin eklenmesi ile uygun kompozisyonlar yaratılmış; krakle, mat, akıcı, toplanmalı ve kristal sırlar oluşturulmuştur. Ortaya çıkan artistik sırlar uygulama olarak çeşitli seramik objelere aktarılmıştır. Böylece atık camlar artistik sır olarak dekoratif amaçlarla günlük yaşantımıza taşınmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is no possitive information about glass, as where and how it was first used. The information we know about the discovery of glass today is based on oral traditions. However the fact we know about glass is that its origin was West Asia. Excavations made in North Mesopotamian cities show us that, hollow glass which is a formation of glass, was seen in the second half of 16. century BC. A major breakthrough in glassmaking was the discovery of“Glass Blowing”, sometime between 27 BC. and 14 AD., attributed to Syrian craftsmen from the Sidon- Byblon area. The brightest Near East glass of Middle ages belongs to Mameluke's enamel and lustered glasses. These glasses which were the samples of that time were carried West by Crusaders and created great admiration in medieval Europe. Glass has been made of almost the same raw materials for hundreds of years. The composition is about 72 percent silica (from sand), about 13 percent sodium oxide ( from soda ash), about 11 percent calcium oxide (from limestone) and 4 percent minor ingredients. Although glass can be recycled infinitely without loss of quality, there are some glass products that are not suitable for recycling, maimly based on the conservation of raw materials and energy, and the associated reduction in pollution. Ceramic has been found before the discovery of glass. Glaze is technically nothing but glass. For this reason it is possible to form glaze from crushed glass, called“Cullet”.Corresponding compositions are created by adding stiffeners (such as clay and fluxes), melting agents (such as lead or soda) and coloring oxides to cullet; cracle, matte, crawling and cristaline glazes are made. Artistic glazes which show up are carried to various ceramic objects. Thus these cullets have come into our daily life as artistic glazes which are used for decorative purposes. VI