Yerel yönetimlerde demokratik katılım ve Bağcılar Belediyesi uygulamaları
Democratic participation at local goverments and the practices of Bağcılar Municipality
  1. Tez No: 149123
  2. Yazar: TARIK RAMAZAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GENEL BİLGİLER I Adı ve Soyadı : Tank Ramazan Baş Anabilim Dalı : Kamu Yönetimi Program : Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Tez Danışmanı : Prof.Dr. Hülya Baykal Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Temmuz 2004 Anahtar Kelimeler : Yerel Yönetimler, Katılım ÖZET YEREL YÖNETİMLERDE DEMOKRATİK KATILIM VE BAĞCTLAR BELEDİYESİ UYGULAMALARI Tez üç bölümden ve alt bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yetel yönetimlerin ne olduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki tarihsel gelişimleriyle beraber ele alınmıştır. İkinci bölümde, yerel yönetimlerde demokratik katılım konusu incelenmiştir. Yerel demokrasi ve katılım konusu incelenirken yerel demokrasinin ne gibi temel ilkelere ve özelliklere sahip olduğu, ayrıca halk katılım türlerinin neler olduğu da göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca merkezi yönetim - yerel yönetim ilişkilerinin ve merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde uyguladığı idari vesayetin yerel demokrasiyi ne derece etkilediği incelenmiş, yerel özerkliğin hangi boyutlarda olması gerektiği tartışılmış ve sivil toplum-yerel yönetim ilişkilerinin günümüzdeki önemine dikkat çekilerek ikinci bölüm bitirilmiştir. Üçüncü bölümde, Bağcılar Belediyesi bir örnek model olarak seçilerek yerel yönetimlerde demokratik katilinim ne derece uygulanabildiği incelenmiş, bunun için de belediyenin yapmış olduğu uygulamalar tek tek anlatılmıştır. Çalışmanın kapsamına aldığımız uygulamaları; gerek bu uygulamalara katılarak, gerek bu uygulamalarla ilgili yayınlan ve film kasetlerini izleyerek, gerekse bu uygulamalarla ilgili olan birimlerle bizzat görüşerek inceledik.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Tank Ramazan Baş Field : Public Administration Programme : Local Authorities and Decantralization Supervisor : Prof.Dr. Hülya Baykal Degree Awarded and Date..: Master -July 2004 Keywords ' : Local Governments, Participation ABSTRACT DEMOCRATIC PARTICD?ATION AT LOCAL GOVERNMENTS AND THE PRACTICES OF BA?CILAR MUNICD?ALITY The thesis consists of three parts and their subdivisions. In part one, the subject of local governments have been discussed together with its historical evolutions around the world and Turkey. In part two, the topic of democratic participation at local governments have been considered on what kind of basic principles and peculiarities they have. Besides, varieties of public participation have explained. However, relations between the central government and the local governments have. been examined together with the administrative tutelage over the local authorities ruled by central governments and its impact on local democracies. The dimensions of local autonomy have been discussed. Relations between civil societies and local governments was noticed. In part three, the practise of democratic participation achievements at local governments investigated on Bağcılar Municipality which chosen as case study. Democratic practices of the municipality have been described one by one. We have personally attended practicing process of democracy in place and watched video films and followed publications of democratic practices in Bağcılar. We have interviewed with the units which responsible for practicing democracy in Bağcılar.