Basın işletmelerinde riks yönetimi
Risk management in media business
  1. Tez No: 149158
  2. Yazar: NİLGÜN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
GENEL BİLGELER isim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü veTarihi Anahtar Kelimeler : Nilgûn Tosun : İletişim Bilimleri : Basm Ekonomisi ve İşletmeciliği : Yard. Doç. Dr. Şevket Saydgan : Yüksek Lisans, Temmuz 2004 : Risk Yönetimi, Risk kontrolü ÖZET BASIN İŞLETMELERİNDE RİSK YÖNETİMİ Haber toplama sürecinden başlayıp elde edilen bilgilerin ürüne dönüştürülmesi, satış ve dağıtımını da içine alan geniş bir alanda faaliyet gösteren basm işletmeleri, bu faaliyetlerinin gerektirdiği bazı risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Likidite, faiz oranı, döviz, üretim, yatırım gibi geniş bir yelpazeye sahip bu risklerin tanımlanması, izlenmesi, kontrolü ve denetimi bu işletmelere, bulundukları pazarda rekabet avantajı ve işletme faaliyetlerinin devamlılığını sağlamaktadır. Bu çalışma, günümüzde özellikle sigortacılık ve bankacılık sektörlerinde aktif olarak uygulanan risk yönetimi sisteminin, basm işletmeleri için de işlevsel olabileceğini göstermek amacıyla hazırlanmış ve bir örnek uygulamayla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Nilgün Tosun Field : Communication Programme : Media Economics and Administration Supervisor : Ass. Prof. Dr. Şevket Sayilgan Degree Awarded and Date : Master's degree, July 2004 Keywords : Risk Management, Risk Control ABSTRACT RISK MANAGEMENT IN MEDIA BUSINESS Operating in an extensive field which starts with getting the news and includes processing the news into information and selling and distribution of it, the media business faces the risks implied by these activities. Completion, operation, control and inspection of the risks in liquidity, interest rate, foreign currency, production, and investment brings the business advantage of competing in the market and ensures the continuity of the activities in business. The aim of the study is to show that risk management system which is carried out particularly in insurance and banking sectors can also be operated in media business. The study is presented with an exemplary practice.