İletişim sanatı olarak fotoğrafın işlevi
The function of photography as a communication art
  1. Tez No: 149191
  2. Yazar: BELKER DALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Birçok kaynakçanın, değerli hocalanmm,fotoğraf ustalarının bana öğrettikleri doğrultuda ve bugüne kadar oluşan bilgi birMmim ile iletişimin ve fotoğrafın tanımına, önemine yer verdim. Bu aşamadan sonrada fotoğrafın iletişimdeki güçlü sesini ortaya koydum, insanoğlu birbirlerine olan ihtiyacın giderilmesini, iletişimin önemine bağlamış ve var oluşlarından bu yana daha güçlü bir iletişim için durmadan yeni arayışlara geçmişlerdir. Fotoğraf bu aşamada gerçekliği yansıtması bakımından insanoğlu tarafından iletişimin en güçlü silahı olarak kullanılmıştır. İşte tez başlığına uygun olarak çalışmalarımda da amacım, fotoğrafın iletişime katkılarım ve toplumlarda oynadığı rolleri gözler önüne sermek olmuştur. Kitle iletişim araçları ve dil üzerinde durulmuş, fotoğraf ve fotoğrafla kullanılan görsel iletişim araçlarının neler olduğu saptanmış, insan hayatmda ki negatif ve pozitif etkileri belirtilmiştir.. Fotoğrafın tarihsel gelişimi gözlenmiş ve iletişimde oynadığı rolü ortaya konmuştur. Bu rol önceleri gerçekliği anlatması bakımından baş rol niteliğindeyken, telmolojinin gelişimi ile fotoğrafında rolünün yavaş yavaş değişmeye başladığı gözlenmiştir. Teknik yapının algılamaya etkisi araştırılmış ve zaman ile mekânın algılamadaki yerine ve önemine değinilmiştir. Görsel iletişimin, kitle iletişimi içindeki önemi belirtilirken ayrıca fotoğrafın birçok dalının insan hayatı içindeki mutlak hakimiyeti(yönlendirmesi) ortaya konmuştur. Fotoğraf ile İllüstrasyonun kullanımı ve etkileri araştırılmış ayrıca illüstrasyonun tarihsel sürecine de değinilmiştir. Gösterge bilimsel çözümlemeleri de örneklerle açıklanmıştır. Hayatta var olma savaşmda olan insan oğlu görülüyor ki son yüzyılda da hızla gelişim içindedir. Fotoğrafta bu hıza ayak uydurmakta ve her gün iletişimin en büyük silahlarından biri olduğunu ispatlarcasına yaşamımızda her zaman yer almaya devam etmiş ve edecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As in the way many references, my teachers, my photograph masters teached me and with my knowledge constituted till today, I discuss the definition and the importance of communication and photography. After that, I brought out the strong voice of photography in communication. Man is related the importance of the communication to eliminate the necessity of each other and for the time being he searchs for new stronger communicaton without stopping. In this phase, because of showing the reality, photography is used as the most powerful communication arm. Suiting to my thesis title, my aim is to discuss and explain photography's roles that it played in societies and its contributions to communication. Mass media instruments and language is discussed, photograph and the visual communication instruments which is used with photograph are established, and their negative and positive influence on life are explained. Photography's historical development is watched and its role on communication is brought out. At first, because of its reality this role was leading role, in time with the technological devolopment, photograph's role is watched slowly changing. Technical structure's effect on perception is explored and time and space's place in perception is brought out. As visual communication's importance in the mass media explained, besides many parts of photography's absolute preminence on man's life is discussed. The effects and the way of using photograph and Illustration are explored besides the historical process of Illustration mentioned. Semeiologic analysis are explained with examples. It is seen that in the war of to be exist in life, man is developing rapidly in the last century, too. Also photograph is keeping in step with this development and everyday photograph is, to prove that it is the most VIpowerful arm of communication, continiued and will continiue to be located in our lives. Vll