Diğer taraf (görünmeyen taraf)
Other side
- Tez No: 149192
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRNUR KARATİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Tezimim amacı üç boyutlu canlandırma konusunu irdelemek ve yapım aşamalarını ayrıntılı bir bütün içinde aktarmaktır. Ivan Sutherland tarafından“Scetcpat”bir dizi etkileşimli grafik programı olarak yazıldıktan sonra üç boyut kavramı ve bunu görselleştirme çalışmaları teknolojinin hızlı ivmesiyle çok büyük yol aldı. Başlangıçta uzay ve askeri araştırmalar için geliştirilen grafik tabanlı canlandırma yazılımları günümüzde yoğun olarak: Arkeoloji, Bilgisayar Oyunları, Bilimsel canlandırma, Eğitim, Davalarla ilgili, Kimya, Milli Savunma, Mimarlık, Multimedya, Mühendislik, sağlık, Uçuş Simülasyonları, Televizyon, Uzay Çalışmaları, Tanıtımlar, Reklam Sektörü, Çizgi filmler ve Sinema filmlerinde kullanılmaktadır. Üç boyut dediğimiz zaman, nesnelerin ışıkların ve kameraların istenilen yere yerleştirilebildiği tamamen üç boyutlu sanal uzayı kastederiz. Üç boyutlu canlandırmada Kamera penceresi gerçek kamera gibi çalışır. Işık, dekor, sahne planlaması, oyuncular, renk, makyaj,...vb sette ne lazımsa ihtiyaca göre hepsi 3d ortamda da gereklidir, bir farkla; sanal olarak. Teknik olarak kullanılacak yazılımın detaylarını bilmek ve kullanıcı ara yüzüne hakim olmak şarttır. Çizim, tasarım, storyboard aşamalarından sonra modelleme, yüzey özelliklerinin belirlenmesi, sahne düzenlemesi, ışık, animasyon, render ve kompozit aşamaları sıralı olarak yapılır. Filmin bütünlüğünü sağlamak için çoğu zaman son aşamaya kadar filmin görsel olarak sonlanması mümkün olmaz. Bu yüzden de yapım aşamaları sıralaması değişebilir. Kompozit sırasında hazır olan tüm malze me storyboard yada animatik'e göre kurgulanır. Alfa kanallı layerlardan bazılarına kompozit sırasında efekt yapılarak film son şeklini alır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of my thesis is to study three dimensional animation and to convey the production levels in a detailed unity. Visualisation studies of three dimension concept has gained a great leap accelerating with the help of technology after Ivan Sutherland has programmed,“Scetcpat”, an interactive graphic application. Graphic based programs which were developed for space and military studies in the beginning are today, most widely used in archeology, computer games, scientific simulations, education, forensic, chemistry, national defence, architecture, multimedia, engineering, medicine, flight simulations, tv, space studies, broadcasting, cartoon animation and films. When we say three dimensional, a virtual environment with elements, light sources and cameras that could be placed anywhere on demand and a complete three dimensional virtual space is mentioned. In three dimensional animation, camera window works as a real camera. All the elements of a film; set, lights, stage, scene planning, actors and actresses, color, make up etc... are also used in three dimensional animation with one exception, they are all virtual. Technically, it is a must to master the details and the interface of the program that is used. After the sketching, designing and storyboard levels are completed, modelling, surface features designation, scene arrangement, lighting, animation, rendering and compositing levels are completed with the same order. In order to achieve a total integrity for the film, mostly a visual final cut can not be obtained. Because of this reason order of the production stages can change. All the material completed are edited according to the storyboard or animatic during composition. Film gets a final look by putting special effects to the layers with alfa channels during composition.