Postmodern eğretileme aracı olarak bilgisayar
- Tez No: 26947
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLA ATAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Endüstri öncesi zamandan günümüze değin, sanat düşüncesinin tarihi, büyük boyutlu teknolojik ilerlemelere bağlı kalmıştır. Eski çağlardan 19. yüzyılın ortalarına kadar, resim, mimarlık ve heykel görsel sanatların üç önemli öğesi sayılmıştır. Krallar, aristokratlar, işadamları, hükümet, eğitim ve yardım dernekler gibi toplumun güçlü ve zengin kişileri, grupları ve kurumları tarafından korunarak, himaye edildikleri için bu sanatlar önemleri artarak gelişmişlerdir. Ancak bugün durum oldukça farklıdır; yaşadığımız kültür güzel sanatlardan çok, kitle iletişim araçlarıyla belirlenmektedir. Endüstri devrimi, kapitalist ekonomik sistemin gelişmesi ve kent ile tüketici toplumlarının içice geçmesi, sanatçıların da yeraldığı sosyal yapıları kaçınılmaz olarak değiştirmiştir. Sanat ve toplumdaki dönüşümlerde teknolojinin her türü önemli roller oynamıştır; örneğin fotoğrafın bulunuşu sanatın işlevi sorununu getirmiştir. Özellikle foto-mekanik yeniden üretimin kullanımı, sanat yapıtının kopyalarında“biriciklik”sorunsalını gündeme getirmiştir. Bu tür olgular sanatçıları, yapıtlarına yeni bir sosyal işlev katmaya, yeni bir konu bulmaya, yeni bir görme biçimi oluşturmaya, yeni sanat formaları ile deneyselliklere ve özgün yapıtın değerinin zıttı olarak kopya sorununu dışlamaya itmiştir. Fotoğrafın getirdiği bu yeni olgularla karşılaşmak yerine“Arı”sanat gibi temelinde doğaüstü kavramlar içeren, büyülü bir katogorileşmeye dayanan Modernist estetiği geliştirmişlerdir. Böylece sanat yapıtının sergilenme değeri ön plana çıkartılmıştır. Bununla birliktesezgisel yetenek ve yaratıcılık ile“sanatçının elbecerisi ”nin tartışmasız üstünlüğü mitleri ile birleştirilerek, sanat üretiminin vazgeçilmez kaynakları olarak görülmüştür. Bu anlamda“ArTsanat, bir sosyal üretim olarak o zamana kadar özgünlük değeri ile ilişkilendirilmiş bir ürünün sihirli ve büyülü havasını genişleten bir girişim olmuştur. Arı sanata ait bu görüşler, yararlı fakat yabancılaşmayı getiren buluşların oluşturduğu makina çağına olumsuz tepkilerden ortaya çıkmış ve Modernist estetiğin temellerini oluşturmuştur. Birçok sanatçı figürü aşarak ”soyut-gerçekliğe“ uzanan Modern estetiği geliştirmeye yönelmesi, formal estetik ilkelerle ”Arı“ ve yüksek düzeyde bireysel çalışmalar yapmak için, dış dünyanın etkilerinden kendilerini soyutlamalarına neden olmuştur. Buna karşın, Dada, Gerçeküstücülük ve Pop Sanat, sürekli bu dar görüşlü sanat etkinliklerine karşı çıkmışlar ve fotoğraf ve onun uzantısı teknolojileri anti-estetik yorumlamalar yaratmak amacıyla çalışmalarında kullanmışlardır. Elektronik teknolojilerinin bulunması ile birlikte oluşan bir dizi yeni olanaklar, mekanik çağın yerine geçmiş ve yapılanmadan kalan biçimlerden daha fazla önem kazanmıştır Postmodernizm, birçok yeni olgulara ve Walter Benjamin'in fotoğrafın etkilerine ilişkin vurguladığı yayın hakkı, sübjektiflik ve biriciklik gibi yanıtlanmamış sorunlara kapılarını açmaktadır. Bugün fotoğrafın etkileri bilgisayar teknolojileri tarafından biçem, yayın hakkı ve biriciklik kavramlarını ortadan kaldırılarak genişletilmektedir. Postmodern dönemde görüntüler bilgi, kültür ve toplumun başlıca akış kanalı olmuştur. Yeni bir durum olarak Postmodernizm, temelde sosyal ve kültürel etkileşimlerin merkezi baskınlığının artık olanaksız olduğu çok geniş bir alam kapsamaktadır. Buna karşın, Postmodernizm,elektronik olarak yönlendirilen toplumlarda bir çok farklı disiplinleri bilgilendiren dinamik ve sistematik bir durum oluşturmuştur. Bilgisayar sanatı, bilimsel görselleştirmeler ve sibernetik, sentetik görüntüden oluşmuş ”simulakrum"lu toplumlarda birçok yönlerden Postmodern özellikleri yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The history of changes in attitudes of art is tied to enormous advances in technology from preindustrial times to present. For many centuries up until the mid-nineteenth century, architecture, painting and sculpture were the three principal visual arts. These arts flourished because they received substantial patronage from the most powerful and vvealthy individuals, groups and institutions within society, that is, kings, aristocrats, merchants, government, art education centers and guilds. Today the situation is different; our culture is dominated not by the fine arts but the mass media. Changes brought about by the industrial revolution, by the development of capitalist economic system and by emergence of an urban, consumer society, have irrevocably altered the social context in which fine artist operate. Technology of various kinds have played a crucial role in this transformations in the art and society; the discovery of photography essentially questioned the functions of art. Especially, using photomechanical reproduction raised questions about the“uniqueness”of copies as works of art. These issues had to do with a new social function for their work, a new subject matter, a new way of seeing and experimenting with new art forms and of dealing with the question of copy as opposed to the value of the original. Instead of facing with these issues, they developed Modernist aesthetic, that is, a theology based idea of“Püre”art, which canonized as it as spiritual entity which lay beyond categorization. Theabsolute emphasis was now on the exhibition value of work. This was coupled with myths of divine genius and creativity and the sanctity“hand of artist”as the only viable souree of artmaking. This sense of“Püre”art was an attempt to extend the magical, ritualized meaning, the“aura”of a work which up to then related to its original value as a social production. This attitudes grew out of a powerful negative reaction to the thereat of the machine age, with its useful but alienating inventions, and laid the groundwork for a Modernist aesthetic. The most artists eventually developed a Modernist aesthetic which, lay far beyond figuration to a“abstract-higer reality”in art, led the artist towards the renunciation of ali external influence from the outside world to“Püre”, and highly individualized study of formal aesthetic principles. However, Dada, Surrealism and Pop Art, consistently reacted to this narrow form of activity and used photography and its technologies to create an anti aesthetic commentary. The new set of possibilities opened through the invention of electronic technologies has surpassed the mechanical age and suppression of forms inherent in the Modernist construct. Postmodernism opens the door to include a vast new territory of issues, and unresolved questions such as those of authorship, subjectivity, uniqueness posed by Walter Benjamin's analysis of photography's impact. These photographic impacts(a personal style, authorship and uniqueness) have now been expanded by computer technology. in Postmodern period, images become a principal conduit of information, culture and society. Postmodernism is new condition, essentially a much broader territory where the central suppression of socialand cultural influence is no longer possible. However, Postmodernism is a dynamic, systemic cultural condition that informs most disciplines in electronically mediated societies. Computer art, scientific visualization, and cybernetics reflect many issues of Postmodern characteristics in the image- synthetic,“simulacrum”society.