Pervane Beg Nazire Mecmuası (534a-557a)
Macmuatun-Nazair by Pervane Beg (534a-557a)
- Tez No: 149248
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tek nüshası Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü Kütüphanesi'nde B.406 numaraya kayıtlı olan“Mecmû'atü'n-Nezâ'ir”adlı nazire mecmuasının 534a-557a varaklan arasındaki gazeller ve bunlara yazılan nazireler incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda izlediğimiz yönteme ilişkin kısımlar birinci bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde, belirtilen varaklar arasındaki şiirlerin transkripsiyonlu metinlerine yer verilmiştir. Bu şiirler, ulaşabildiğimiz yayımlanmış divanlar ve basılmamış tezlerdeki biçimleri ile karşılaştınlrmştır. Üçüncü bölümde dizin ve bibliyografya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, poems between the sheets of 534a-557a are examined from“Mecmû'atü'n-Nezâ'ir”which is registered to the number B. 406 as a single copy in the Library of Topkapı Sarayı Bağdat Köşkü. Our study consists of three parts. Sections related to the method pursued in the study take place in the first part. In the second part, transcriptions of the poems between the determined parts are given place. These poems are compared with their forms in the published Divans and unpublished thesis and dissertations that we could reach. In the third part, an index and bibliography are presented.