Personel güçlendirme ve Türk Sigorta Sektörü'nde bir uygulama
Empowerment and an application to Turkish insurance sector
  1. Tez No: 149295
  2. Yazar: NECLA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Organizasyonlarda insan kaynaklan çok önemlidir. Halihazırda birçok organizasyon gelecekte çalışanların katılımını azami düzeyde tutacak çalışma modelini düzenlemektedirler, Çok yönlü bir terim olan personel güçlendirme; karar verme otoritesi, sorumluluk, yönergelerin düzenlenmesi ve yeteneklilik anlamlarını içinde barındırır. Bunların herbirini çeliştirmenin yolu görülen çalışmanın çerçevesini, araçlarını ve takım aktivitelerini içinde barındırır. Başarılı güçlendirme için diğer bir araç ise iletişim, destekleyici fonksiyonlar ve istemler ve icra edilen liderlik seviyesidir. Bu çalışma hem akademik hem de profesyonel alanda bir boşluğu doldurmak amacıyla Türk sigorta sektöründe algılanan personel güçlendirme derecesini ölçer. Sigorta sektörünün seçilmesindeki ana amaç; bu sektörün personel güçlendirmeye acil ihtiyaç göstermesidir. Hizmet üretim ve tüketiminin yüz yüze icra edildiği sigorta sektöründe, müşteriler farklı kültürel geçmişe sahiptirler. Tüm bu faktörler sadık, özgür kararlar alabilen e uygulayabilen bir işgöreni gerektirmektedir. Bu çalışmanın ortaya koyduğu temel konulardan birincisi sigorta sektörü alışanlarının kendilerini orta düzeyde güçlendirilmiş hissettikleri yönündedir, ikincisi ise, emografik faktörlerin istatistiki olarak anlamlılık göstermemesidir..
Özet (Çeviri)
Human resources are the most important asset of any organization. Yet most rganizations continue to arrange their people in work patterns that inhibit and limit their nployees' participation. It is a multi dimention term, empowerment means: authority to lake decisions, accountability, alignment of direction, and ableness. Discusses ways to ;velop each of these, including visual frameworks, tools, and team activities. Also discusses iier requirements for lasting successful empowerment, including information, supportive motions and systems, and leadership levels. This study is an attempt to measure the degree of empowerment perception of isurance employees in order to fill the gap that is apparent in both academic and professional eas. The major reason of selecting the insurance sector is that it is a sector that requires npowerment most urgently. In this sector production and consumption of service are face to ice and the consumers generally have different cultural backrounds. All these factors require i employee who is loyal and can make and apply the decisions independently. Amongst the main findings of the study these are of main importance. First, isurance employees perceive themselves as medium degree empowered. Second in terms of îmographic factors, there is no statistically significant differences amongst the employees.