Yaratıcılık ve çoklu zekanın futbolda yaratıcılık ile ilişkisinin incelenmesi
The study of relationship between creativity and multiple intelligence and creativity in the sport soccer
  1. Tez No: 149355
  2. Yazar: SİNAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
1. ÖZET Bu araştırmada yaratıcılık ve çoklu zekanın beceri ve oyun zekası yönünden futboldaki yaratıcılık ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma! futbolda yetenekli çocukların belirlenmesinde çoklu zekanın fonksiyonunun saptanması ve futbola özgü yaratıcılığın ölçülmesine yönelik bir ölçme aracının önerilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi; Galatasaray Spor Kulübünün, Türkiye ve Avrupa Şampiyonu olan Yıldız takımından 22 ve yine aynı kulübün Ümit(PAF) takımından 28 olmak üzere, yaş ortalamaları 16.78(±2.10) olan 50 futbolcudan oluşmuştur. Araştırmada yaratıcılık özelliğinin belirlenmesine ilişkin,“Torrance Yaratıcı Düşünce Testi”, zeka alanlarının belirlenmesine ilişkin“Çoklu Zeka Alanları Envanteri”, ve futboldaki yaratıcılığı belirlemeye ilişkin olarak da“Psikofizyolojik ve Futbol Alan Testleri”uygulanmıştır. Çalışmamızda, ölçüm verilerinin grup, ayak tercihi ve oyun mevkii değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlemek üzere“Mann Whitney~U Testi”, birbirleriyle anlamlı bir ilişki gösterip göstermediğini belirlemek üzere ise genel grup için“Pearson Moment ler Çarpımı Korelasyon Analizi”, dit gruplar (paf ve yıldız takımlar) için“Spearman Korelasyon Analizi ”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda,“ futbolcuların ”Şekilsel Yaratıcılık“ yetenekleri ile ”Futbol Akıcılık“ ve ”Futbol Özgünlük“ değişkenleri arasında p0.05). Buna göre ”Kinestetik Zeka“dan farklı olarak oyun zekası ve becerisi yönünden ”Futbol Yaratıcılık Performansı“mn değerlendirilebileceği bir zeka türünün olduğunu, ve bu değerlendirmede alana özgü uygulama olarak görülen ”Futbol Özgünlük“ ün ise futbola özgü zekayı belirleyici bir özellik olduğunu düşünmekteyiz. ”Torrance Yaratıcı Düşünce Testi“nin futbolcuların temel eğitim dönemi sonrasındaki ”Futbola Özgü Yaratıcılık“ larını belirleyici bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak ”Torrance Yaratıcı Düşünce Testi"nin futbol yetenek seçiminde, tek başına yeterli olamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Araştırmanın yaratıcılık ve futbol alanlarındaki çalışmalara katkı sağlama ve hedeflenen amaçlara ulaşma yönünden alanında özgün bir çalışma olduğu ve araştırmalara ışık tutacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE STUDY OF RELATIONSHIP BETWEEN CREATIVITY AND MULTIPLE INTELLIGENCE AND CREATIVITY IN THE SPORT OF SOCCER In this study, the relationship between creativity and multiple intelligences and creativity in the sport of soccer were compared. The aims of the study was to determine the function of multiple intelligences in soccer talent identification of children and to suggest a new measurement tool for measuring of creativity of soccer talents. Sample group was a total of 50 young soccer players (age! 16.78+2.10 years) ; 22 players from Galatasaray Sports Club of Istanbul which was the Champions in Turkey and Europe at under 16 age soccer team and 28 players from under 21 age soccer team.“Torrance Test of Creative Thinking”was used for determining creativity,“ Multiple Intelligences Inventory”for determining intelligence area, and“Psychophysiological Tests”for creativity in soccer. As statistical analysis,“Mann Whitney-U Test”was used in determining the differences of datas for two groups, foot preference and game positions, in the general group“Pearson Moment Test”and“Spearman Test”for under 16 and under 21 age groups was used for significance of these datas. There was a significant relationship between“Figural Creativity”ability and“Soccer Fluency”of soccer all players (p0.05). Therefore, these results can be suggested as a creativity type in order to evaluate the soccer creativity performance in terms of game intelligence and skill, and“Soccer Originality”as a factor to determine the intelligence for the sport of soccer.“Torrance Test of Creative Thinking”may be used as a measurement tool for“Soccer Creativity”of players during fundemental training stage. Nevertheless,“Torrance Test of Creative Thinking”will not be satisfactory as a tool for talent identification. As a result, this study is an original research attempt that may contribute to creativity in general and the sport of soccer and open the way for coming research.