İlköğretim okullarındaki sanat (resim-iş) eğitiminde çoklu zeka kuramının uygulanması
  1. Tez No: 113179
  2. Yazar: ABDULLAH AYAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma ile; Çoklu Zeka Kuramı'ndan (Multiple Intelligences Theory) ve eğitim alanındaki en son gelişmelerden yararlanılarak tasarlanan yeni bir sanat eğitimi yönteminin uygulanmasıyla ortaya çıkan sonuçların görülmesi amaçlanmıştır. Zeka ile ilgili en son bulgular ve teknolojideki gelişmeler, eğitim alanında yeni anlayışları da beraberinde getirmiştir. Howard Gardner ve arkadaşları tarafından uzun araştırmalar sonucu geliştirilen kuram, zeka tanımıyla kalmayıp yeni bir eğitim felsefesi ile birlikte karşımıza çıkmıştır. Çoklu Zeka Kuramı'na göre zekanın sekiz türü vardır. Bunlar; sözel/dilsel, mantıksal/matematiksel, görsel/uzamsal, bedensel/devinduyusal, müziksel, içsel, sosyal ve doğa zekalarıdır. Bu zeka türlerinin hepsi tüm bireylerde mevcutur. Fakat, bireyin zeka türleri farklı derecelerde gelişmiştir. Bu kuram, öğrenme- öğretme sürecinde ve öğrenme ürünlerinin değerlendirilmesinde tüm zeka türlerinin işe koşulmasını savunmaktadır. Böylece, geleneksel yönteme büyük ölçüde hakim olan sayısal ve sözel zeka dışında, diğer zeka türlerinde gelişmiş olan bireylerin de başarılı olmaları, kendilerini zayıf oldukları zeka türlerinde de gelişmeleri sağlanabilmektedir. Genel eğitim sistemini hedef, içerik yöntem vs. olarak değiştiren bu kuram, sanat eğitimine de yeni bir bakış açısı getirmiştir. Özellikle Resim-İş eğitimi dersi olarak bilinen görsel tasarım amaçlı dersin genel karakterini ortaya çıkarmıştır. Araştırma, genel olarak nitel gözlemlere dayalı betimleme araştırması özelliği taşımaktadır. Araştırmada birden fazla metod kullanılmıştır. Çoklu Zeka Kuramı ve uygulamaları hakkındaki bulgulara ulaşmak maksadıyla tarama modeli kullanılmış, zaman zaman görüşme yöntemine de başvurulmuştur. Uygulama sırasında nitel gözleme ve ankete dayanarak bulgulara ulaşılmıştır. Evren ve örneklem tesbitinde, örneklemin sosyal ve kültürel homojenliğine ve eğitim sistemimizin genel karakterini temsil edebilirliğine özellikle dikkat edilmiştir. Araştırma süreci genel olarak baştan düşünüldüğü gibi olmasıyla birlikte, zaman zaman değişiklikler de yapılmıştır. Bulgular hipotezleri doğrular nitelikte olmasına rağmen, beklenmedik bulgulara da rastlanmıştır. Elde edilen bulgular, Çoklu Zeka Kuramına göre tasarlanan bu uygulamanın sanat eğitimine çeşitlilik ve zenginlik getirdiğini, dersi geleneksel yönteme göre daha eğlenceli ve verimli hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmayı, sanat eğitimine yönelik daha farklı uygulamalar içeren ve daha uzun süreli olan araştırmalar takip etmelidir.
Özet (Çeviri)
It is aimed with this research that the results corning out by the application of a new art education designed by the help of Multiple Intelligences Theory and the latest developments on the field of education should be determined. The latest findings related findings related to the intelligences and the developments in technology brought new aspects of education. The theory developed by Howard Gardner and his friends as a result of detailed research has come out not only with the definition of intelligence and also a new education philosophy. There are eight types of intelligence according to Multiple Intelligences Theory. These are intelligences of Verbal-Linguistic, Logical-Mathematical, Visual-Spatial, Bodily Kinesthetic, Musical, Interpersonal, Interpersonal and Natural intelligences. All kinds of these intelligence types are available in all individuals. But the intelligence types of the individuals may vary. This theory defends ell types of intelligence should be applied in the evaluation of learning products and learning and teaching period. Thus, except for mathematical and verbal intelligence the individuals who are successful in certain intelligences but less successful in intelligences can be good at the weak intelligences. This theory changing general education system for target, context, method etc., brought a new aspect in art education especially, it has brought about general character of the visual design aimed lesson known Art-labour education. Research, bares a descriptive research feature based on qualitative observations in general, in the research more then one method has been used. Scanning model has been used to reach findings about based on qualitative observation and questionnaire during the application, in the determination of universe and exemplification It has been emphasized on the social and cultural homogeneity of exemplification and especially on representativeness of education system. Besides the fact that the research period is generally regarded from the beginning, changes have been mode by times. Although the findings tend to approve the hypothesis, unexpected findings have been found. Obtained findings have brought out the feet that this application designed according to Multiple Intelligence Theory has provided variety and richness for education, has made the lesson more joyful and productive relative to the traditional method. Researches including different applications related to art education should be carried out in the long-term.