Geleneksel Edirne evlerinde mimarlık ve içmimarlık olgusu
The phenomenon of exterior and interior architecture of traditional houses of Edirne
  1. Tez No: 149409
  2. Yazar: ŞİLAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Geleneksel Edirne evlerinin oluşum ve gelişim evrelerinin ele alınıp incelendiği bu çalışmada; evlerin plan sistemleri ile planı oluşturan bölümler arasındaki ilişkilerinin irdelenmesi, hacimlerin organizasyonu ve donanımlarının incelenmesi çalışmanın hedefini oluşturmaktadır. Geleneksel Türk evi kökenli bir oluşum ile ortaya çıkan, ancak tarihi süreç içerisinde kültürel, dini, ekonomik ve doğal afetler gibi nedenler sonucu ile değişime uğrayarak günümüze ulaşabilen Edirne evlerinin yapı ve mekan özellikleri mimarlık ve içmimarlık bakış açısıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın L, 2., ve 3. bölümlerinde, Edirne şehrinin farklı uygarlıkların egemenliği altında geçen tarihi süreci, fiziksel kent dokusu, coğrafi özellikleri ve bu etmenlerin konutlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda Edirne'ye özgü konut mimarisinin hangi şartlar ve kültürel etkiler altında oluştuğu konusu ele alınmıştır. Evlerin oluşumunda etkili olan, geleneksel aile yapısı, dini inançlar, iklim, sosyo ekonomik yaşam şartlan ve şehrin coğrafik yapısı etkileri ile birlikte açıklanmıştır. 4. bölüm konut mimarisinin ve Edirne evlerinin çıkış noktası olan“Geleneksel Türk Evi”kavramının tanımı ve ilkelerinin açıklandığı bölümdür. Öncelikle evlerin plan şemaları, plan şemalarını oluşturan mekanların örgütlenmesi, mekanlara kimlik kazandıran ekipmanlar ve evlerin sokak dokusu ile olan ilişkileri üzerinde durularak bir sonraki bölümde ele alınmış olan Edirne evlerine ışık tutan karakteristik özellikler incelenmiştir. Bu araştırmanın konusunun vurgulandığı 5. bölümde Edirne ev tipleri ayrı ayrı irdelenmiştir.Daha önceki bölümlerde toparlanmış bilgiler ışığında, özellikle kültürel ve dini oluşumların etkileri sonucu farklı yaşam tarzlarına hitap eden plan şemaları ve yapısal özellikleri farklı olan iki ev tipi belirlenmiş ve VIIplan şemaları ve yapısal özellikleri farklı olan iki ev tipi belirlenmiş ve incelenmiştir. Bu ev tiplerinin ilki İslam dini etkisi ile oluşturulmuş ve Geleneksel Türk Evi ana karakterinde meydana getirilmiş olan Eski Edirne Evleri, ikincisi; batı kültürü etkisi altında İstanbul evleri ile benzerlik gösteren, Rum, Bulgar ve Ermeniler için tasarlanmış olan Kaieiçi Evleridir. Bu iki ev tipinin yerinde tespiti yapıldıktan sonra plan şemaları, mekan oluşumları, mekan öğeleri, cephe düzenleri ve çevre ile olan ilişkileri çizimlerle desteklenerek anlatılmıştır. Bu incelemelerden sonra iki ev tipine ait farklı yapılar, mimari ve iç mimari kriterler açısından ele alınmıştır. Sonuç olarak Edirne'ye özgü Kaieiçi evleri ile eski Edime evlerinin kökenini oluşturan Geleneksel Türk Evi arasında yapısal karşılaştırma yapılarak farklı yaşam tarzlarına uygun şekilde tasarlanmış olan bu ev tiplerinin benzerlikleri ve farklılıkları 6. bölümde bir kez daha ortaya konularak çalışma sonuçlandırılmıştır. vnı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research focuses on the formation and development steps of the traditional houses of Edime. The main goal is to clarify the relationship between the house plan system to sections of the plan and identify which creates the whole plan. We compared the relationship of construction and origin of the Traditional Turkish house architecture to interior architecture, viewing the variation from historical, cultural, religious, economic and natural disaster perspectives. The first, second and third sections identify the effect of different cultures and history, physical plan, and geographic position on the Edirne house. The research identified which conditions and cultural influences had the most impact on the Edirne house. Formation of houses under social-economic life conditions and the city's geographic structure was explained. The fourth section describes the principal and meaning of“Traditional Turkish House”, which was the starting point of Edirne' s house and housing architecture. The focus was the plans of houses and the relationship of plans with rooms. This gained an ID with equipment on houses and street plans with a relationship of characteristic specialty identified in the next section. The fifth section clarifies Edirne' s house types. There were two types of housing plans determined and researched serving two different life styles. First,“Old Edirne Houses”(Eski Edirne Evleri) which was constructed under the influences of traditional Turkish house plans and Islam. The second was“Houses Within Castle”(Kale ici Evleri), similar to houses designed for Greeks, Bulgarians and Armenians in Istanbul under the European cultural influence. The two types of houses are described by plans, formation of rooms, elements EXand facade in connection to the environment. The two types of houses were studied with criteria of different architecture and interior architecture. The particular house of Kale ici in Edirne and the Traditional Turkish House, which is the main source of Edirne houses, were compared with different lifestyles. Further comparisons are found in the sixth section. X