Yaratma süreci ve içsellik
Creative processes and implicity
- Tez No: 149411
- Danışmanlar: PROF. TAYFUN ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET: Sanatçının, yaratma etkinliğine yönelmesinin temelde bir 'varoluş' problemi olduğu; yaratıcılığın, varolma zorluğunun ürettiği (acıya = hastalığa) karşı bir kalkan görevi görmesiyle birlikte beraberinde, gerçekten de insanın kendini var etmesi sonucunu getirmesi ve yaratma etkinliğinin oluşumunun incelenmesi* amaçlanmıştır. Birinci bölümde acının kökeni ve insana duygusal acıyı getiren varoluşsal nedenler üzerinde durulmuştur: İnsanın, kendisini mutlu edecek bir şeye inanma ihtiyacı (dini ve felsefi öğretiler) ve yaşamda acıdan kaçma eğiliminden söz edilmiştir. İkinci bölümde ise 'Yaratıcılığı ketleyen en önemli etkenlerden birinin; otokontrolün belli ölçüde yitirilmesi demek olan psikotik hastalıkların ortaya çıkardığı 'yaratıcılıktaki orjinalite' üzerinde durulmakla birlikte, yine sanatın bir tedavi yolu olduğu örneklerle ortaya konmuştur. Elde edilen bilgilerin; yaratma sürecinin duygusal acının sağaltımı görevini gördüğü ve zevke dönüşümünü sağladığı sonucunu desteklediği görüldü. * 'ressam kalarak' III
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The creative activity of the artist is fundamentally an 'existential' problem. Her/his creativity serves as a protective shield against the suffering, i.e. illness, caused by the predicaments of human existence. At the same time, it certainly is the force that in itself creates and facilitates human existence. We have therefore in this paper tried to shed a light on this phenomenon and on the dynamics behind the process of creating*. In the first section, we explore the sources of suffering and the existential causes that account for the emotional suffering of humanity; we deal with the urge of human beings to believe in something that will make them happy (religious and philosophical tenets), and with their inevitable tendency to avoid suffering in their lives. In the second section, we concern ourselves with 'the genuineness of creativity attributable to psychotic illnesses, which at the same time, due to the partial loss of self- control, constitute one of the foremost obstacles for creativity', and we offer examples for the therapeutic effects of art. Our conclusion corroborates the assumption that the process of creating has the potential of soothing emotional suffering and transforming it into a zest for living. * ' always from the viewpoint of a painter/paintress' rv