Yaratma süreci ve kişisel gerçeklik arayışına yönelik denemeler
- Tez No: 30874
- Danışmanlar: PROF. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışma, 'Sanatın tanımının önemi yoktur, esas olan, yaratma sürecini yaşamaktır' görüşü üzerine kurulmuştur. Sanatın tanımı ve biçimleri çağdan çağa, insandan insana değişim göstermiştir. Bunun yanında, her zaman, herkes için, her durumda geçerli sanat tanımı ve biçimlemesi bulmak güçtür. Dolayısı ile tanımın tek başına önemi yoktur. Klee'nin deyişiyle (Sanatta Devrim, 1991),“Doğal yaratma sürecinin özü bitmiş biçimlerde değildir. Bıçimleyici güçler, bitmiş biçimlerden daha önemlidir sanatçı için.”Yaratıcılık, nesnellik ve öznellik arasında gidip gelmenin yarattığı gerilimle, varolma-varetme kaygısına dayalı, kapasitenin kullanımını gerektiren, sınırları zorlayan, verilen değil, 'yapma' olan bir itilimdir. 'Yapma' olduğundan dolayı, bulgulayıcı ve araştırıcı bir yönteme dayalıdır. Yaratma sürecinin esas aldığı nokta, öznelliktir. Kaynağı ise özgürlüktür. Toplum içinde yaşayan bir birey olarak sanatçının çevresinden etkilenmesi doğal bir sonuçtur. Yaratıcı itilim öznelliğe yönelip, özünü istese de, nesnel dünyanın bu edime etkileri söz konusudur. Bu nedenle, yaratıcılık tanımlarını karşılaştırmadan sonra, yaratıcılık eylemini etkileyen faktörler ele alınmaya çalışılmıştır. Psikoloji, sosyoloji, felsefe gibi birçok disiplin yaratıcı itilimi inceleme konusu yapmıştır. Ancak plastik sanatlar alanına hakim olamayışlarından dolayı, bu konudaki verileri kendi alanlarıyla sınırlı kalmıştır. Yaratıcılık kavramı ve süreci karmaşık yapısından dolayı, tanımlanamayıp sadece betimlenmiştir. Kişisel oluşu, bütün etkileyenleri ve işleyişindeki içice geçiş, tanım çabasını güçleştirmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada 'Süreç Olarak Yaratıcılık' adı altında ele alınması yoluna gidilmiştir. Bu başlık altında yaratma sürecinde algılama, sezgi, rastlantı, benzerlik, çağrışım, 'bilginin toplanması', 'hazırlık aşaması', 'uygulamaya koyma', 'doğrulama' gibi etkin edimler kişisel çalışmalara yansımaları ile ele alınmaya çalışılmıştır.Yaratma süreci ve ürünleri kişiseldir. Ürünler, kişisel özelliklerle ifade edilip, değerlendirilebilirler. Kişisel algı ürünü belirlerken aynı zamanda ürünün kendisi ile somutlaşır, gerçeklenir. Çağını yaşayan sanatçıda kişisel gerçeklik, çağın gerçekliğinin izlerini de taşır. Bunun yanında başka düşüncelerle karşıtlık gösterebilir. Dolayısı ile tarih bilinci, modern duyarlılık ve sanatın sorunsalı... bu bilgiler ışığı altında da heykel sanatına kişisel yaklaşımların ele alınması yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY i This study is based on the theory“Definition of art has no importance, the important thing is to live in the process of creativity”. Definition and the forms of art has been changed from time to time, from person to person. Besides, it is always hard to find a common definition which is valid for everybody and for all times. That's why definition is not important as it is. As Klee said (Revolution in Art, 1991)“The core and essence of natural creation process doesn't take place in completed forms. Shaping forces are more important than shaped forms for the artist Creativity, is a science^ stress between objectivity and subjectivity, anxiety depending on the dilemme between creating and being created, forcing the limits. It depends on searching methods. The essence of creativity process is subjectivity. The source is independence. Being affeceted by social environment is a natural outcome for the artist as an individual in the society. Creativity has a tendency toward subjectivity but outer world always brings objective effects. So after comparison of different definitions of creativity, the factors that affects creativity has been held in this study. Some of the scientific disciplines like is psychology, sociology and philosophy have searched about creativity. But, because they didn't have much idea about plastic arts, outcome of their researches have been restricted. Because of its comlex structure and process, concept of creativity couldn't be defined but only described. Because it is too much personal, it is really hard to seperate the different factors in creativity process. So in this study it has been trieö to examine ”Creativity in a process"... Under this title, perception, intuition, confidence, similarity, association, information, preperation, practice, confirmation have been examined as personal faculties. Creativity process and outcomes of this process are personal. And these can be defined by personal peculiarities and they can be evaluated within this perspective.Artist can carry his personal realities and also the realities of his time. Besides, he may have comparative approaches to other views. Under the light of question of art, modern sensibility, historic concious, the art of sculpture has been examined by personal approaches.