Lise öğrencilerinde algılanan anababa tutumları ve aile yapısının ergen kişilik özelliklerine etkisi
Effect of family structure and perceived parent attitudes of highschool students on adolescent personality characteristic
- Tez No: 149477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinde algılanan anababa tutumları ve aile yapısının ergen kişilik özelliklerine etkisini sınamaktır.Araştırmada lise Öğrencilerinin algılanan anababa tutumları ve aile yapıları, yaş,cinsiyet, anababalarının çalışma durumu, eğitim durumu, kardeş sayısı,kaçıncı çocuk olduğu gibi özellikler açısından incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş çalışmanın evrenini İstanbul İli Avrupa Yakasında Eğitim görmekte olan meslek liseleri dışında kalan genel lise ve Anadolu liseleri öğrencileri ve onların anababaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kabataş Erkek Lisesi, Kağıthane Lisesi, Gültepe Lisesi ve Özel Beşiktaş Lisesi öğrencilerinden seçilen 600 öğrenciden ebeveynleri de formları dolduran 264 öğrenci ve anababası oluşturmaktadır. Veriler öğrenci ve anababasının ayrı ayrı doldurduğu bilgi formları, ACL ( sıfat Tarama Listesi), PARI ( Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği, AYDA ( Aile Yapısını Değerlendirme Aracı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Araştırma kapsamındaki anket (bilgi formu) ile toplanan verilerin frekans ve yüzdelik değerleri çıkartılacak ve metin içerisinde tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Yine araştırma kapsamında kullanılan AYDA, PARI, ACL alt ölçek puanları anket ile toplanan süreksiz değişkenler cinsinden farklılıkların saptanması için istatistiksel açıdan 'İlişkisiz Grup 't' Testi' ve 'Tek Yönlü Varyans Analizleri ' kullanılmıştır. Varyans Analizlerinde anlamlı farklılığın çıktığı durumlarda, tamamlayıcı hesaplardan 'Sheffi Testi' kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasındaki ilişkilerin saptanması için ' Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı' temel alınmıştır. Son olarak ergen kişilik yapısı üzerindeki bağımsız değişkenlerin etki paylarını belirlemek üzere çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmada tüm istatistiksel işlemler çift yönlü olarak sınanmış anlamlılık düzeyi en az '0.05' olarak kabul edilmiştir. Araştırmada tüm istatistiksel işlemler SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose of this study is to examine the effects of family structure and perceived I parent attitudes of highschool students on adolescent personality characteristics family 1 structures and perceived parent attitudes of highschool students were investiganed in t : terms of age, sex, number of siblings, work position and education level of their | parents. § i In the study, releated research was used. The popilation comprised the Public : highschool and Anatolian highschool students taking education in European side of I Istanbul, and their families, subjects include 264 students and their families from İ Kabataş Erkek Highschool, Kağıthane Highschool and Gfiltepe Highschool. PARI(Parental Attitude Research Insturment), AYDA (Family Structure ' Evaluation Scale) ACL (Adjective Check List) and the information from completed by students and their parents were used to gather data. During the assesment and interpretation of data, Freqancies and Percentiles \ and than Independent Samples t Test, One Way ANOVA, Scheffi test, Pearson I Moment Correlation Coefficient and Multiple Regression Analysis were used. All ] statistical procedures were conducted by SPSS packet program. Ill