Yetişkinlere yönelik meslek ve beceri kazandırma kurslarının kursiyerler tarafından değerlendirilmesi
The evaluation of the vocational and skill training programs for adults by participants
- Tez No: 149476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Hızla gelişme gösteren teknoloji karşısında insanoğlunun ihtiyaçları da akıl almaz bir süratle değişmekte ve çeşitlenmektedir. Buna bağlı olarak insandaki öğrenme ihtiyacı da farklı alanlara kaymaktadır. Gerek Örgün eğitimini tamamlayamamış gerekse tamamlamış olsun insan, hayatı boyunca yeni bilgiler edinmek, yeni ufuklara açılmak çabasındadır. Teknolojinin beraberinde getirdiklerinden birisi de işsizliktir. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması yahut nitelikli insan gücünün önem kazanması ile birlikte örgün ve yaygın eğitimde meslek ve beceri edindirme önemli bir konu olmuştur. Özellikle yaygın eğitime bu konuda çok iş düşmektedir. Bu kaygı ile yaygın eğitim kurumlarında verilen meslek ve beceri edindirme kurslarının -verimliliği ve etkililiğinin- kursiyerler tarafından değerlendirilmesi çalışmasına gerek görülmüştür. Meslek ve beceri edindirme kurslarının kursiyerler tarafından değerlendirilmesine yönelik betimsel ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlanan bu çalışmanın evreni, İstanbul'da 2002-2003 yılında HEM (Halk Eğitim Merkezleri) ve İSMEK'te (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) açılan meslek ve beceri edindirme kurslarına katılan kursiyerlerdir. Araştırmanın örneklenil araştırmacının evren içinden tesadüfi yöntemle seçtiği 328 kursiyerdir. Araştırma bulguları üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde araştırma kapsamına giren kursiyerlerin kişisel özelliklerine (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, medeni hal, çocuk sayısı) ilişkin bulgular yer almaktadır. Buna göre kursiyerlerin % 90' ı bayanlardan oluşmaktadır. 15 ile 26 yaşları arasında olan kursiyerler % 59 oranı ile ağırlıklı yaş grubudur. Bunu ise % 16 ile 27-34 arası yaş grubu izlemektedir. Kursiyerlerin %47,4'ü lise mezunudur. Bu verileri %26,9 ile ilkokul mezunları takip etmektedir. Katılımcı kursiyerlerin %63'ü bekar iken % 35' i evlidir. Geriye kalan %2'lik kısım ise medeni durumunu“diğer”olarak nitelemiştir. Evli kursiyerlerin %41'i 2 çocuk, %23'ü ise 1 çocuk sahibidir. Katılımcıların %85'i gelir durumunu“orta”111olarak nitelemişlerdir. Katılımcıların %42'lik bir çoğunluğu ev hanımıdır, %23'ü ise işsiz olduklarını belirtmiştir. Bu kurslara öğrenci olduğu halde devam edenler de vardır(%19). İkinci bölümde araştırma kapsamına giren kursiyerlerin kurs bilgilerine (katıldıkları kursun adı, kursa devam etme süreleri, kursa gelme sebepleri, daha önce bu tür kurslara katılıp katılmadıkları, kursa katıldıkları kurum) ve kursu değerlendirmeye yönelik görüşleri yer almıştır. Buna göre, kursiyerlerin %51'i HEM'lerde, %49'u ise ise İSMEK'Ierde kursa katılmışlardır. En çok makine nakısı (%17), el sanatları (%15) ve bilgisayar kursları (%12,8) tercih edilmiştir. Kursiyerlerin %45'inin kursa geliş amacı meslek sahibi olmaktır. Kursiyerler; kursları ilgi çekici hale getirme (%52); seviyeye uygun, açık ve anlaşılır bir dille eğitim verme (%64,3); kursiyerlerin yaratıcılıklarını ortaya çıkarma (%59,4); gerekli araç-gereç kullanma (%51,9), konularında yeterli olma (%59,4) ve uygulamalara yer verme (%62,4) gibi konularda eğiticilerden çok memnun olduklarını bu hususlarla ilgili önermelere“tamamen katılıyorum”diyerek dile getirmişlerdir. Ancak kurumun ve sınıfların fiziksel şartlarından memnun olmadıklarını söylemektedirler. Üçüncü bölümde ise önce cinsiyet, yaş ve kurum değişkenleri ile kursiyerlerin kursu değerlendirmeye yönelik görüşleri arasındaki ilişkiye yönelik bulgular ve cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve medeni hal ile kursiyerlerin katıldıkları kurs türü, kursa katılma sebepleri ve daha önce bu tür kurslara katılıp katılmamaları arasındaki ilişkiye yönelik bulgular yer almaktadır. Buna göre erkeklerin pek çok konuya bayanlardan daha ihtiyatlı baktığı, bayanların genel anlamda kurslardan erkeklere göre daha memnun olduğu söylenilebilir. 15-26, 27-34, 35-42, ve 43 ve üzeri olmak üzere çeşitli yaş gruplarından oluşan kursiyerlerin kursla ilgili konulara ilişkin görüşleri cinsiyet değişkeninde olduğu gibi istatistiki anlamda çok fazla farklılık göstermemektedir. Buna mukabil kursiyerlerin kursa katıldıkları kuruma göre, kursları değerlendirmeye yönelik görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. ivİSMEK kurslarına katılan pek çok kursiyer HEM kursiyerlerine nazaran gittikleri kurumdan daha memnundurlar. Ancak her iki kurumda da kursa katılan kursiyerlerin kurumun ve sınıfların fiziksel şartlarından çok memnun olmadığı görülmüştür. Cinsiyete, yaşa, öğrenim durumuna ve medeni hale göre seçilen kurslarda ve kursa katılma sebeplerinde de farklılıklar görülmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada meslek ve beceri edindirme kurslarına katılan kursiyerlerin kursları değerlendirmelerine ilişkin görüşlere yer verilmekle birlikte kursların daha verimli ve etkili hale getirilmesi için öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The needs of human being have changed and been various with the rapid improvement of technology. Thus the need of knowledge has moved into various areas. A person, whether he/she had a formal education process or not, exerts him/herself to get new knowledge and a wide view. The one that technology comes with is unmeployment. The need of human power has lessened and the need of qualified person has increased, so vocational and skill training in formal and non-formal education has become an important matter. Especially non-formal education has a lot to do in this respect. Therefore to study the evaluation -of the productiveness and the effectiveness- of this vocational and skill training programs at the institutions of non-formal education by the trainee has become a necessitiy for us. The extension of this study that is planned to be descriptive and relation- searching at the evaluation of the vocational and skill training programs by the adults is the students who attended the programs of PEC (Public Education Centers) and İSMEK (Istanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) in 2002-2003. The sample of this research is 328 adults that are chosen from the extension at random. The finding of the research involves three parts. In the first part, there are the findings about personal characteristics (age, sexualitiy, the status of education and income, marital status and the number of children) of the participants in the scope of research. According to these findings, the 90 % of the adults are women. The adults of 15-26 ages have the dominant age group with the rate of 59 %. Immediately following is the age group of 27-34 with the rate of 16 %. The 47,4 % of the adults are high school graduates. They are followed by the primary school graduates with the rate of 26,9 %. The 63 % of the participants are single and the 35 % are married. The rate of 2 % stated their status as“other”. The 42 % of the married adults have two children, 23 % have one children. 85 % of the participants stated their income status as“average”. The VImajority with the rate of 42 % are housewife. The rate of 23 % stated themselves as“unemployed”. There are also some adults who are students (19 %). In the second part, there are the informations about the courses the adults attended (the name of the course, the period of their attendance, the reason of their attendance, whether they had attended another course or not, the institution where they attend to the program) and the evaluation of the adults about their courses. According to these findings, the 51 % of adults attended PECs and the 49 % attended İSMEKs. The courses of embroidery (17 %), handicrafts (15 %) and computer (12,8 %) are mostly preferred. The purpose of the rate of 45 % is to have a job. Students stated their full satisfaction about the educators in the subjects as making the courses more interesting (52 %), education with a clear and understandable language (64,3 %), finding out the creativeness of the adults (59,4 %), using the required equipments (51,9 %), being competent about the subject (59,4 %) and making practice (62,4 %) by signing“I agree completely”. On the other hand, they are not satisfied about the physical conditions. In the third part, there are the findings about the relationship between the variables of age, sexuality, institution and the evaluation of the students, and the findings about the relation between the age, sexuality, educational and the marital status and the kind of the course they attend, their reason of attendance, whether they formerly attended any course or not. According to these findings, we can say that men are mostly more cautious than women and women are generally more satisfied than men. The opinions of the adults of various groups of age as 19-26, 27- 34, 35-42 and 43+ about the courses are not so different in statistical status as in sexuality variable. On the other hand, there are big differences between the opinions of the adults in evaluating the courses according to what course they attend. Adults who attended İSMEK courses are more satisfied than the participants of PEC about their courses. However, participants of both institutions are not satisfied much by the physical conditions of their courses. VllThere are also differences between the reasons of choosing and attending the course according to sexuality, age, educational and marital status. As a result, besides the evaluation of the adults attended vocational and skill training programs about their courses, we also have some proposal for the courses to be more effective and productive in this study. VUl