Deri finisaj reçetelerinin bilgisayar ve spektrofotometrik yöntemler yardımı ile hazırlanması ve optimizasyonu üzerine araştırmalar
Studies on optimisation and preparation of leather finishing recepies with the help of spectrophotometric methods and computers
- Tez No: 149505
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET DERİ FİNİSAJ REÇETELERİNİN BİLGİSAYAR VE SPEKTROFOTOMETRİK YÖNTEMLER YARDIMI İLE HAZIRLANMASI VE OPTÎMİZASYONU ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR MUTLU, Mehmet Mete Doktora Tezi, Deri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özcan SARI Haziran 2005, 1 12 Sayfa Bu tezde; mamul deriye kullanım amacına uygun görünüm, renk ve çeşitli haslıklar kazandırmak amacıyla önceden tasarlanan deri rengi için uygulanacak finisaj reçetesinin spektrofotometre ve bilgisayar yardımı hazırlanması, ölçülmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Renk tutturma ve fînisaj reçetesinin hazırlanması pratikte deneme yamlma yöntemiyle gerçekleştirilmekte ve finisaj reçetesi ile deride oluşan rengin değerlendîrilniesi genellikle sübjektif olarak yapılmaktadır. Mamul deriye nihai rengin kazandırıldığı finisaj işleminin az sayıda deneme ile başarısı ise tamamen fmisajı yapan kişinin yeteneği ve tecrübesine bağımlı kalmaktadır. Çalışmada, Kubelka Munk teorisinden yararlanılmıştır. Bu teorinin aditif özelliğine göre bir maddenin renginin K/S değeri, substrat ve kullanılan boyaların K/S değerlerinin toplamıdır. Substratın ve ana renk olarak kullanılacak pigmentlerin farklı konsantrasyonlardaki K/S değerleri hesaplanmış ve bir veri tabam oluşturulmuştur. Bu veri tabanına dayalı oluşturulan ve geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla karışım renklerin hangi renklerden meydana geldiği tahmin edilmeye ve renk tutturma işlemi optimize edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Deri, Bilgisayar, Renk, Renk Tutturma, Finisaj, Spektrofotometri
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT STUDIES ON OPTIMISATION AND PREPARATION OF LEATHER FINISHING RECEPIES WITH THE HELP OF SPECTROPHOTOMETRIC METHODS AND COMPUTERS MUTLU, Mehmet Mete PhD in Leather Engineering Supervisor : Prof. Dr. Özcan SARI June 2005, 1 12 pages In this thesis; preparation, evaluation and measurement of finishing, which gives the leather required fastnesses, color and appearance specific to its usage, by using spectrophotometric methods and computer, have been aimed. Color matching and preparation of finishing recipes are generally 4one by trial and error method and evaluation of leather color is done subjectively. The success of leather finishing process, which gives final color to leather, depends on the individual ability and success of the finisher. In this work, Kubelka Munk theory is used. According to the additively property of this theory, the K/S of the color of a material is the addition of K/S values of substrate and the component dyes. K/S values of substrates and pigments at various concentrations used as primary colors have been calculated and a database has been built. Prediction of component colors in color mixtures and optimization of color matching, by using a computer program written and developed basing on this database, have been studied Keywords : Leather, Computer, Color, Color Matching, Finishing, Spectrophotometry