Büyük sayılar için Goldbach ayrışımlarının dağıtık hesaplanması
Parallel (distributed) computing of the Goldbach pairs for large numbers
  1. Tez No: 149557
  2. Yazar: AHMET HARTOKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET BÜYÜK SAYILAR İÇİN GOLDBACH AYRIŞIMLARININ DAĞITIK HESAPLANMASI HARTOKA, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Mehmet Emin DALKILIÇ Eylül 2004, 128 sayfa Bu tezde, 1742 yılında Christian Goldbach tarafından ortaya atıldığı günden beri ispatlanamamış olan ve dörtten büyük her çift ayının iki adet asal sayının toplamı olarak ifade edilebileceğini savunan roldbach sanısı ve bu iki asal sayının oluşturduğu, Goldbach ayrışımı adı erilen ikililer üzerinde çalışılmıştır. Konu ile ilgili literatür taranmış, Goldbach ayrışımlarının şu ana adar hesaplanmış en büyük sınırı olan 5xl08'den 109'a çıkılmış, Joldbach ayrışım sayılarının tahminlerinin doğruluğu incelenmiş, ve ayrışımlar şu ana kadar dek incelenmeyen bir yönleri olan ayrışım ağılım örüntüleri açısından incelemişlerdir. Geliştirilen kodlar ilk aşamada çeşitli aralıklar halinde seri olarak, ani tek bir bilgisayarda çalıştırılmış ve 109 sayışma kadar bulunacakları asalları bellekte en verimli/etkin şekilde saklama yöntemleri araştırılmıştır.. îkinci aşamada ise, hesaplama işlemlerini daha hızlı yapabilmek ve daha kısa sürede sonuç alabilmek için, işin paralelleştirmesi değişik bilgisayarlar üzerinde aynı anda dağıtık olarak çalıştırılması konusu incelenmiştir. 109'a kadar Goldbach Ayrışım Sayılanımı hesaplanması 15 adet pentium IV, 512 MB Linux PC üzerinde toplam 17 ay CPU zamanı kullanılarak elde edilmiştir. anahtar sözcükler: Asal sayı, asal sayı örüntüleri, Goldbach ayrışımları, kalbur algoritmaları
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PARALLEL (DISTRIBUTED) COMPUTING OF THE GOLDBACH PADIS FOR LARGE NUMBERS HARTOKA, Ahmet MSc, International Computing Institute Supervisor: Prof.Dr.Mehmet Emin DALKILIÇ September 2004, 128 pages In this thesis, the Goldbach conjecture, which claims that any ven number greater than four can be expressed by sum of two prime lumbers and is still unproven since it has been brought up by Christian îoldbach in 1742, and these prime pairs that are called the Goldbach iairs have been studied. The relevant literature has been searched and the highest limit of tie since calculated Goldbach pairs which was 5.108 was moved to 109. Üso, the estimations of the Goldbach pairs and the pair distribution latterns were studied. In the first phase of the study, all developed codes were executed erially in a single machine, and during this serial execution, methods yere investigated for effective calculation and storage of the primes and îoldbach pairs for large number limits. In the second phase, distributing he work to multiple workstations in order to reach the high limits in a hort time was studied. All code was developed in C++ environment and Windows & inux operating systems. The results were obtained in 17 months of CPU ime in a processor pool of 15 P-IV, 512 MB Linux machines. keywords: Prime number, prime number patterns, Goldbach pairs, sieve lgorithms.