İzmir'de bulunan bazı baharat işletmelerinden alınan hammadde ve işlenmiş ürünlerin mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi
Assessement of the microbiological quality of processed and unprocessed spices obtained from a few plants in İzmir
- Tez No: 149574
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
V ÖZET İZMİR'DE BULUNAN BAZI BAHARAT İŞLETMELERİNDEN ALINAN HAMMADDE VE İŞLENMİŞ ÜRÜNLERİN MİKROBİYOLOJİK KALİTESİNİN BELİRLENMESİ İNAN, N. Deniz Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Güven ÖZDEMİR Haziran 2004, 80 sayfa Bu çalışmada, toplam 48 adet işlenmiş (kekik, kimyon, adaçayı ve defne) ve 15 adet işlenmemiş baharat örneği (kekik, tane kimyon ve adaçayı) genel mikrobiyolojik kriterler ve bazı patojenler yönünden incelenmiştir. Tüm örneklerdeki, toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 1,0 x 1 04 (defne) ile 9,0 x 105 (kimyon) kob/g, maya-küf 1,0 x 104 (defne) ile 1,1 x 106 (kimyon) kob/g ve koliform bakteri sayısı 1,6 x 103 (kekik) ile 1,0 x 105 (kimyon) adet/g arasında bulunmuştur, örneklerde tespit edilen fekal koliform sayısı önemsiz olup ortalama
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ASSESSEMENT OF THE MICROBIOLOGICAL QUALITY OF PROCESSED AND UNPROCESSED SPICES OBTAINED FROM A FEW PLANTS IN İZMİR İNAN, N.Deniz Msc in Biology Department Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Güven ÖZDEMİR June 2004,80 pages In this study, a total of 48 samples of processed (thyme, cumin, sage and bay leaves), and a total of 15 samples of unprocessed spices and herbs (thyme, whole cumin, sage) were examined to determine their microbiological quality. Aerobic plate count values for these products ranged from 1.0 x 104 (bay leaves) to 9.0 x 105 (cumin) cfu/g, yeast and mold counts ranged from 1.0 x 104 (bay leaves) to 1.1 x 106 (cumin) cfu/g and coliforms counts ranged from 1.6 x 103 (thyme) to 1.0 x 105 (cumin) cfu/g. Presence of fecal coliforms were insignificant being