Su stresi koşullarında buğday bitkisinde (Triticum aestivum L.) fersal, amin'a, DDVP'nin bazı fizyolojik etkileri
Some physiological effects of fersal, amin'a DDVP on wheat plant (triticum aestivum L.cv.) under water stress
  1. Tez No: 149641
  2. Yazar: DERYA KAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİHA GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET SU STRESİ KOŞULLARINDA BUĞDAY BİTKİSİNDE (Triticum aestivum L.cv.cumhuriyet) FERSAL, AMİN'a, DDVP'nin BAZI FİZYOLOJİK ETKİLERİ KAMAN, Derya Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Meliha GEMİCİ Şubat 2004, 73 sayfa Ekmeklik buğday {Triticum aestivum) bitkisinin materyal olarak kullanıldığı bu tez de, su stresine bağlı olarak; sıvı yaprak gübresi, herbisit, insektisit gibi kimyasalların önerilen ve farklı dozlarda uygulanarak bazı fizyolojik etkileri araştırılmıştır. Günümüz koşullarında, tarımda herbisit ve insektisit uygulamalarının mutlaka gerektiği gerçeği göz önüne alınırsa, çalışmamızda bu uygulamaların minimum zarar etkisinin ne olduğunu belirlemeye çalıştık. Elde edilen verileri değerlendirdiğimizde, sıvı yaprak gübresi uygulanan bitki gruplarında su stresinin olumsuz etkileri azalırken, herbisit ve insektisit uygulaması ise stres koşullarında bitki gelişimine ket vurmaktadır. Sonuç olarak; su stresinin bitkinin büyüme ve gelişmesinde olumsuz etkiler yarattığı, ancak sıvı yaprak gübresinin belirli konsantrasyonlarda uygulamasının büyüme ve gelişme açısından bu etkileri azaltabileceği söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Triticum aestivum L., su stresi, Indol-3-asetik asit (IAA), Absisik asit (ABA).
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT SOME PHYSIOLOGICAL EFFECTS OF FERSAL, AMIN'a, DDVP on WHEAT PLANT (Triticum aestivum L.cv.cumhuriyet) UNDER WATER STRESS CONDITIONS KAMAN, Derya M. Sc. Thesis, Biology Department Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Meliha GEMİCÎ February 2004, 73 pages In this thesis, wheat plant {Triticum aestivum L.cv.) was used study material. Some physiological effects of chemicals such as liquid leaf fertilizers, herbicides, inseccides were examined. Recommended and various other dosages were used. Nowadays, herbicides and insecticides treatments are a must in agriculture. In this study, we tried to determine the minimum harmful effects of these treatments. According to the obtained data, liquid leaf fertilizers lessened the negative effects of water stress, whereas herbicides and insecticides blocked the growth of the plants under water stress conditions. As a result, we can say that water stress causes negative effects on growth and development of the plant, however liquid leaf fertilizer treatments of certain concentrations can lessen these effects. Anahtar Kelimeler : Triticum aestivum L., water stress, Indol-3-acetik acid (IAA), Abscisik acid (ABA).