Management of supplemental and deficit irrigation for wheat production under the Mediterranean climatic conditions
Akdeniz iklim koşullarında buğday üretiminde tamamlama ve kısıntılı sulamanın yöneti
  1. Tez No: 534366
  2. Yazar: ADNAN TAHA ABDULJABAR AL-GHAWRY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada üç farklı tamamlama ve konvansiyonel sulama stratejisinin, bitki su stresi indeksi (CWSI), gün içi bayrak yaprak su potansiyeli Ψl, yaprak stoma iletkenliği gs, klorofil içeriği (SPAD), ekonomik parametreler, Akdeniz Bölgesi'nde 2014 ve 2015 yetiştirme dönemlerinde çizgi kaynaklı yağmurlama sistemi kullanılarak yetiştirilen buğday (Triticum aestivum L. Adana 99) bitkisinin verim, verim unsurları ve kalitesi üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Dikkate alınan sulama stratejileri: (1) geleneksel sulama CI; (2) çiçeklenme döneminde tamamlama sulama (SIF); (3) dane dolumu döneminde tamamlama sulama (SIG); ve (4) çiçeklenme ve tane dolumu (SIFG) sırasında tamamlama sulama. Yukarıdaki stratejiler dört sulama seviyesi altında test edilmiş %100 (I1), %75 (I2), %50 (I3), %25 (I4) ve sulamasız (I5) konu da dahil edilmiştir. CI100 konusu en yüksek verim ve verim bileşenlerini sağlamış ve % 75 su seviyesi en yüksek WUE ile sonuçlanmıştır. Sulama CWSI'nin 0.26'dan daha düşük değerlerinde uygulandığında daha yüksek tane verimi elde edilmiştir. En yüksek klorofil içeriği okuması CI100 konusunda belirlenmiş ve sulamasız konudaki en düşük değerden %17.8 daha yüksek olmuştur. En yüksek dane verimi mevsimlik ortalama stoma iletkenliği CI konusunda 207.4 mmol/m2s ve SI konusunda ise 169.21 mmol/m2s değerine ulaştığında sağlanmıştır. Ψl ile verim arasında belirlenen yüksek determinasyon katsayısı kışlık buğdayın su yönetimini iyileştirmede kullanılabilir. SIFG ve SIF tam sulama stratejileri sırasıyla en yüksek (668.53 $/ha) ve en düşük net geliri (424.22 $/ha) sağlamışlardır. Araştırma bulguları protein oranı, ıslak gluten içeriği ve sedimentasyon hacmi gibi tane kalite parametreleri ile su stresi arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiş olup, ilişki su eksikliğinin hangi büyüme döneminde meydana geldiğine bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effect of three different supplemental and conventional irrigation strategies on crop water stress index (CWSI), midday flag leaf water potential Ψl, leaf stomatal conductance gs, chlorophyll content (SPAD), economical parameters, yield, yield components and quality of wheat (Triticum aestivum L. Adana 99) using sprinkler line-source system during 2014 and 2015 seasons in the Mediterranean region. The irrigations strategies considered were: (1) conventional irrigation (CI); (2) supplemental irrigation (SI) during flowering (SIF); (3) SI during grain filling (SIG); and (4) SI both during flowering and grain filling (SIFG). The above strategies were tested under four irrigation levels 100% (I1), 75% (I2), 50% (I3), 25% (I4) levels and rain-fed (I5) was also included in the study. Full conventional treatment achieved the highest yield and yield components and the deficit irrigation 75% had the greatest WUE. A higher grain yield was obtained when the irrigation was applied at CWSI values less than 0.26. The highest chlorophyll reading of CI100 was 17.8% greater than the lowest value in RF. The higher grain yield was achieved when the seasonal gs reached to 207.4 mmol/m2s in CI and to 169.21 mmol/m2s in SI. High determination coefficient between Ψl with grain yield was obtained which could be useful in improving the irrigation water management of winter wheat in the field. In relation to full SI strategies, SIFG and SIF generated the maximum (668.53 $/ha) and minimum net income (424.22 $/ha), respectively. The findings showed positive response between the quality parameters such as protein ratio, wet gluten content and sedimentation volume, and water stress depend on the applied water quantity and which stage the stress occurred.