Kimyon(Cuminum cyminum L.)'da farklı populasyonlar ve tohum ıslatma sıcaklıklarının verim ve verim öğelerine etkileri
The effects of different population and some seed treatments on yield and yield components of cumin (Cuminum cyminum L.)
- Tez No: 149853
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİMYON ( Cumirmm cymirmm L.)' DA FARKLI POPULASYONLAR VE TOHUM ISLATMA SICAKLIKLARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ Özlem TAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bilal GÜRBÜZ Bu çalışma Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında ve laboratuvarlannda 2003 yılında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; Ankara koşullarında üç farklı kimyon ( Cumimm cymirmm L.) populasyonımun, farklı tohum ıslatma sıcaklıklarındaki verim ve diğer özelliklerinin belirlenmesidir. Çatışmada üç farklı kimyon populasyonu ( Haymana, Polatlı ve Karışık ) ve dört farklı tohum ıslatma sıcaklığı ( Kontrol, 40 °C, 50 °C, 60 °C ) kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre, dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre tohum verimi 24.33 - 41.55 kg/da, biyolojik verim 72.38 - 1 20.98 kg/da, bitki boyu 1 9.59 - 21.99 cm, bitki basma tohum verimi 0.44 - 0.60 g, dal sayısı 4.00 - 4.80 adet, şemsiyecik sayısı 3.59 - 4.64 adet, bin tohum ağırlığı 2.88 - 3.38 g ve uçucu yağ oram % 1.18 - 1.76 arasında değişim göstermiştir. Tohum verimi dikkate alındığında en fazla verim 32.99 kg/da ile Haymana populasyonundan, muameleler içinde ise 34.45 kg/da ile 40 °C lik tohum ıslatma sıcaklığından elde edilmiştir. 2004, 40 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Cumirmm cymirmm L., kimyon, tohum verimi, uçucu yağ.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT POPULATION AND SOME SEED TREATMENTS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF CUMIN ( damnum cymirwn L. ) Özlem TAŞ Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Bilal GÜRBÜZ This research was carried out in the experimental field and laboratories of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2003. The aim of this research was to determine yield and yield components of cumin ( Cnmimim cymimim L. ) by using three cumin populations ( Haymana, Polatlı and Karışık Population ) and four different temperatures of seed soaking ( Control, 40 °C, 50 °C, 60 °C ). The experiment was designed on the basis of split plot of randomised blocks design with four replications. According to this research, following traits were ranged as indicated: Seed yield 24.33 - 41.55 kg/da, biological yield 72.38 - 120.98 kg/da, plant height 19.59 - 21.99 cm, seed yield per plant 0.44 - 0.60 g, branch number 4.00 - 4.80, umbellet number 3.59 - 4.64, 1000 seed weight 2.88 - 3.38 g and essential oil ratio 1.18 - 1.76 %. Regarding seed yield, the highest value was obtained in Haymana population with 32.99 kg/da. The highest value was obtained in 40 °C with 34.45 kg/da regarding treatments 2004, 40 pages KEY WORDS: Cumfmtm cymimim L., cumin, seed yield, essential oil ratio.