Balıkesir ilinde gürültü haritalarının oluşturulması üzerine bir araştırma
A study of forming noisy maps in Balıkesir
- Tez No: 149875
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET BALIKESİR İLİNDE GÜRÜLTÜ HARİTALARININ OLUŞTURULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Fihal SİLLELİOĞLU Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada Balıkesir ilinde gürültü kirliliği hakkında bilgi edinmek amacıyla; mahalle bazında yapılan gürültü ölçümleri incelenmiş, gürültülü ve sakin mahalleler belirlenmiş, bu ölçümlere göre gürültü haritaları düzenlenmiştir. Şehrin en işlek on kavşağında sabah, öğlen ve akşam saatlerinde gürültü ölçümleri yapılmış, kavşaklardaki bu gürültünün azaltılabilmesi için yapılabilecek çalışmalardan bahsedilmiştir. Gürültü ölçüm çalışmalarının sonuçlan neticesinde özellikle trafikte araçların yarattığı gürültü seviyelerinin insan sağlığına zarar verecek boyutlara ulaşabildiği gözlenmiştir. Gürültünün insan sağlığı ve davranışları üzerindeki etkilerine değinilmiş ve insan hayatma verebileceği zararlar vurgulanmıştır. Gürültü kontrol yöntemlerinden bahsedilmiş ve özellikle ülkemizde en önemli gürültü kaynağı olan trafik gürültüsünü minimuma indirebilmek için alınabilecek önlemler araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucu bizlere gösteriyor ki; gürültü sorunu her bireyin, her gün kaçınılmaz bir şekilde karşılaştığı ve farkında olmadan da sağlığım olumsuz bir şekilde etkilediği bir problemdir.Bu toplumsal bir sorundur. Her insan hem kendisine, hem de çevresine olan saygısından dolayı bu soruna duyarlı olmalı ve üzerine düşen vazifeleri yerine getirmelidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gürültü / Trafik / Kontrol / Harita / Kavşak u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF FORMING NOISY MAPS IN BALIKESİR FİHAL SİLLELİO?LÜ Balıkesir University «Institute of Science, Department of Civil Engineering (lVf.Sc. Thesis/ Supervisor: Prof. Dr. Turgut ÖZDEMİR) Balikesir-Turkey, 2004 In this study, in order to have some information about the noise pollution in Balıkesir, noise measurements were carried out in various neighbourhoods, noisy and quiet neighbourhoods were determined and noise maps were developed using these measurements. The measurements were done at the busiest ten croosroads in the mornings, middays and in the afternoons, and some proposals were given in order to reduce the noise at these croosroads. As a result of the noise measurement studies, it is observed that noise pollution, espacially caused by traffic might reach harmful levels for human health. The effects of noise pollution on human health and behaviours were mentioned and the harm at house pollution on human life was pointed out. The control technics for noise pollution were mentioned and the precautions that can be taken for minimizing the noise pollution caused by traffic, which is the biggest noise source in our country, were searched. The results of this study shows us that; noise, is a problem for anyone who encounters in a way with it and affects the human health negatively. It is a social problem. Everyone should be sensitive about noise pollution problem and should take the responsibility to his/her own share. KEYWORDS: Noise / Traffic / Control / Map / Crossroads m