Fe ve %3 SiFe filmlerinin alttabaka ve konsatrasyona bağlı olarak manyetik yapısal özelliklerinin incelenmesi
İnvestigation of magnetic and structural properties of Fe and %3 SiFe films interms of their substrates and concenration
- Tez No: 149874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN KÖÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Fe ve %3 SiFe FİLMLERİNİN ALTTABAKA ve KONSANTRASYONUNA BAĞLI OLARAK MANYETİK ve YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ EM GÜNGÖR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anahilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hakan KOÇKAR Balıkesir, 2004 Bu çalışmada, cam ve plastik kapton alt tabaka üzerine buharlaştırma ile üretilen Fe ve %3 SiFe filmlerin manyetik ve yapısal özelikleri incelenmiştir. Filmlerin manyetik karakteristikleri, Titreşimli Örnek Magnetometresi (VSM) kullanılarak yapıldı. Ölçümler, film kuarsiviteleri ve remenans oranlarının, alt tabakaya bağlı olduğunu ve kolay eksenin film düzlemi üzerinde olduğunu göstermektedir. Magneto-Optik Kerr Etki (MOKE) ölçümleri, bu sonuçlan doğrulamaktadır. Filmlerin manyetik direnç ölçümleri -250 kA/m ile +250 kA/m aralığında ölçüldü. Bütün filmlerin, film tipine ve alt tabakaya bakılmaksızın, anizotropik manyetik dirence (AMR) sahip olduğu bulunmuştur. Filmlerin yapısal karakterizasyonu, 0-20 standart geometrisinde X-ışınları kırınımı (XRD) kullanılarak yapılmıştır. X-ışınları desenleri, filmlerin cisim merkezli kübik (bcc) yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Filmlerin kompozisyon analizi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Filmlerin kaynak madde ile hemen hemen aynı kompozisyona sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, optik mikroskop filmlerin yüzey morfolojisini incelemek için ] ANAHTAR SÖZCÜKLER : Fe ince filmler / %3 SiFe ince filmler / Buharlaştırma / Manyetik özellikler / Anizotropi / Anizotropik manyetik direnç / Yapısal özellikler / u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION of MAGNETIC and STRUCTURAL PROPERTIES of Fe and %3SiFe FILMS INTERMS of THEIR SUBSTRATES and CONCENTRATION Elif GÜNGÖR Balikesir University, Institute of Science, Department of Physics (M.Sc.Thesis / Supervisor:Assist. Prof. Dr. Hakan KOÇKAR) Balikesir, Turkey 2004 In this study, magnetic and structural properties of Fe and %3 SiFe films evaporated on glass and plastic kapton substrates have been investigated. The magnetic characteristics of films were made using a Vibrating Sample Magnetometer (VSM). The measurements show that the coercivity and remenance ratio of the films is very sensitive to the type of the substrate and the easy axis is parallel in the film plane. Magneto-Optic Kerr Effect (MOKE) measurements also confirmed these results. The magneto resistance of films were measured at -250 kA/m to +250 kA/m. It is found that all films have anisotropic magnetic resistance (AMR) irrespective of type of film and the substrates used. Structural characterisations of films were made using X-ray diffraction (XRD) in 0-29 standard geometry. X-ray patterns show that the films have body-centred cubic (bcc) structure. The composition analysis of the films was done by Scanning Electron Microscope (SEM). It is found that the films consist of approximately same composition with source material. Furthermore, the optical microscope was used to investigate the surface morphology of the film. KEY WORDS: Fe thin films / %3 SiFe thin films / Evaporation / Magnetik properties / Anisotropy / Anizotropic magnetic resistance / Structural properties/ m