Balıkesir yöresinde yayılış gösteren Salvia L. türleri üzerinde anatomik, morfolojik ve ekolojik araştırmalar
Anatomical, morphological and ecological investigations on the Salvia L. species grown in Balıkesir
  1. Tez No: 149876
  2. Yazar: RIDVAN POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH SATIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET BALIKESİR YÖRESİNDE YAYILIŞ GÖSTEREN SALVIA L. TÜRLERİ ÜZERİNDE ANATOMİK, MORFOLOJİK VE EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR Rıdvan POLAT Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Fatih SATIL) Balıkesir, 2004 Bu çalışma, Balıkesir il sınırları dahilinde yayılış gösteren Salvia L. türlerinin anatomik, morfolojik ve ekolojik araştırılması üzerine yapılmıştır. Çalışma sonucu Balıkesir il sınırları içersinde 8 Salvia L. türünün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu türler; Salvia fruticosa Mill., Salvia tomentosa Mill., Salvia cadmica Boiss., Salvia viridis L., Salvia sclarea L., Salvia aethiopis L., Salvia argentea L., Salvia virgata Jacq'dir. Bu türlerden S. cadmica Türkiye için endemik bir türdür. Ayrıca, bu türlerden S. sclarea, S. aethiopis ve S. argentea Balıkesir için yeni kayıttır. Bu türlerden sadece S. viridis tek yıllıktır. Morfolojik araştırmalarda; yaprak, yaprak sapı, brakte, kaliks, korolla ve tohum karakterleri incelenmiş ve çizimlerle desteklenmiştir. Ayrıca bitkinin genel görünüş ve lokalite fotoğrafları çekilmiştir. Anatomik çalışmalarda; gövde ve yapraklardan alınan enine kesitler incelenmiş ve çizimleri yapılmıştır. Ayrıca, bu yapıların fotoğrafları çekilmiştir. Türlerin gövde anatomileri genellikle birbirine benzemekle beraber sadece S. viridis'de sklerankimatik dokuya rastlanmamıştır. Ekolojik araştırmalarda ise; değişik lokalitelerden alınan toprak örneklerinin; pH, Tekstür, Organik madde, P ve K değerlerine bakılmıştır. Türlerin yayılış alanlarısndaki toprak yapısının genel olarak birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Lamiaceae, Salvia, Balıkesir, Anatomi, Morfoloji, Ekoloji. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANATOMICAL, MORPHOLOGICAL AND ECOLOGICAL INVESTIGATIONS ON THE SALVIA L. SPECIES GROWN IN BALIKESİR Rıdvan POLAT Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (MSc Thesis / Supervisor : Assistant Professor Fatih SATIL) Balıkesir - Turkey, 2004 This study was carried out upon anatomic, morphologic and ecological researches of species Salvia L that distribute in Balikesir. As a result of the study, it was determined that 8 species Salvia L distribute in Balikesir. These species are Salvia fruticosa Mill., Salvia tomentosa Mill., Salvia cadmica Boiss, Salvia viridis L., Salvia sclarea L., Salvia aethiopis L., Salvia argentea L., Salvia virgata Jacq. S. cadmica is an endemic species for Turkey. Furthermore, from these species 5". sclarea, S. aethiopis, S. argentea is new record for Balikesir. Only S. viridis among these species is for one year. In morphologic researches, characteristics of leaf, leaf stalk, bracte, calyx, corolla and seed were examined and were supported with their drawings. Furthermore, general appearance and location of the plant were taken photo. In anatomic studies, cross-sections in width taken from trunk and leafs were examined, and their drawings were done. Furthermore, photos of these structures were taken. Truck anatomies of the species are usually similar. Scleranchimatic tissue was not seen only in S. viridis. In ecologic researches, pH, Texture and Organic matter, P and K values of land samples taken from various places were examined. It was determined that land structures in distribution areas of the species were similar. KEYWORDS: Lamiaceae, Salvia, Balıkesir, Anatomy, Morphology, Ecology.