Arenopotiidae (Copepoda:Harpacticoida) familyasının taksonomisi ve filogenisi
Taxonomy and phylogeny of family Arenopotiidae (Copepoda:Harpacticoida)
  1. Tez No: 149883
  2. Yazar: SERDAR SAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜPHAN KARAYTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET ARENOPONTİİDAE (COPEPODA: HARPACTICOIDA) FAMİLYASININ TAKSONOMİSİ VE FİLOGENİSİ Serdar SAK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Doktora Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Süphan KARAYTUĞ) Balıkesir - Türkiye, 2004 Monotipik Arenopontiidae familyasının revizyonu yapıldı. Morfolojik incelemede ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanıldı. Elde edilen veriler filogenetik bir analizde kullanıldı. Filogenetik analiz sonucunda Arenopontia cinsinin polifiletik bir takson olduğu saptandı. Daha önce Arenopontia içerisinde alt cins olarak verilen Par arenopontia, Leptopontiidae familyasına aktarıldı. Arenopontia (Neoleptastacus) içerisinde verilen A. (N.) africana africana ve A. (N.) africana angolensis ayrı türler olarak değerlendirilerek Par arenopontia africana comb, nov., Par arenopontia angolensis stat. nov. & comb. nov. olarak verildi. Leptopontiidae familyası içerisine aktarılan Par arenopontia comb, nov.; P. trisetosa, P. africana, P. angolensis ve P. poliseta sp. n. türlerini içermektedir. Daha önce Par arenopontia içerisinde verilen Arenopontia (Pararenopontia) breviarticulata deskripsiyonundaki yetersizlik nedeniyle species inquirenda olarak verildi. Yapılan filogenetik analiz sonucunda Arenopontia cinsinin iki monofiletik grup oluşturduğu görüldü; Arenopontia ve Neoleptastacus+Mesopontia. Yapılan filogenetik analiz dikkate alınarak Arenopontiidae familyası içerisinde üç cinsin {Arenopontia, Neoleptastacus, Mesopontia gen. nov.) varlığı kabul edildi. Çalışma sonucunda Arenopontia içerisinde yedi yeni tür {A. anatolica sp. n., A. basibuyuM sp. n., A. ciplaki sp. n., A. borani sp. n., A. syltensis sp. n.5 A. gunduzi sp. n., A. daltonae sp. n.), Neoleptastacus içerisinde iki yeni tür (JV. turcicus sp. n., N. knidosensis sp. n.) tanımlandı ve A. problematica, N. emendatus nom. nov., N. spinicaudatus, M. dillonbeachia comb. nov. türlerinin deskripsiyonlan tip materyalleri dikkate alınarak yeniden yapıldı. A. (A.) pacifica ve A. (A.) spicata yeni kombinasyonla N. pacîficus comb, nov., N. spicatus comb. nov. olarak Arenopontia cinsinden Neoleptastacus cinsine aktarıldı. ANAHTAR KELİMELER: Taksonomi, Filogeni, Copepoda, Harpacticoida, Arenopontiidae, Arenopontia, Neoleptastacus, Mesopontia. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TAXONOMY AND PHYLOGENY OF THE FAMILY ARENOPONTIIDAE (COPEPODA: HARPACTICOIDA) Serdar SAK Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (Ph. D. Thesis / Supervisor: Assistant Professor Dr. Sfiphan KARAYTU?) Balıkesir - Turkey, 2004 Revision of the monotypic family Arenopontiidae was made. Light and scanning electron microscopes were used in morphological observations and the data obtained were used in phylogenetic analysis. It was determined by the result of the analysis that genus Arenopontia was a polyphyletic taxon. Subgenus Pararenopontia which previously included in the genus Arenopontia was transferred to the family Leptopontiidae. The subspecies A. (N.) africana africana and A. (N.) africana angolensis that were previously placed in Arenopontia {Neoleptastacus) were transferred to the genus Pararenopontia under the name of Pararenopontia africana comb. nov. and Pararenopontia angolensis stat. nov. & comb. nov. Genus Pararenopontia comb, nov now contains P. trisetosa, P. africana, P. angolensis and P. poliseta sp. n. Arenopontia {Pararenopontia) hreviarticulata was regarded as species inquieranda due to incompleteness in its description. It was determined by the result of phylogenetic analysis that Arenopontia was defined by two monophyletic groups; Arenopontia and Neoleptastacus+Mesopontia. The presence of three genera (Arenopontia, Neoleptastacus, Mesopontia gen. nov.) was determined by considering result of the phylogenetic analysis. Seven new species in genus Arenopontia (A. anatolica sp. n., A. basibuyuki sp. n., A. ciplaki sp. n., A. borani sp. n., A. syltensis sp. n., A. gunduzi sp. n., A. daltonae sp. n.) and two new species in genus Neoleptastacus (N. turcicus sp. n., N. knidosensis sp. n.) were described. In addition, A. problematica, N. emendatus nom. nov., N. spinicaudatus, M. dittonbeachia comb.nov. were redescribed on the basis of type materials. A. (A.) pacifica and A. (A.) spicata were removed from Arenopontia and placed into Neoleptastacus by new combination under the name of N. pacificus comb, nov., N. spicatus comb. nov. KEY WORDS: Taxonomy, Phytogeny, Copepoda, Harpacticoida, Arenopontiidae, Arenopontia, Neoleptastacus, Mesopontia. iii