Na2SO4 va NaCl içeren değişik pH ortamlarında çelik malzemenin korozyon inhibisyonu için hidrazin, ve triazol türevleri ile boraks etkinliğinin karşılaştırılması
The comprasion of the effectiveness of borax, triazol, hydrazids and hydrazinium sulphate for corrosion inhibition of steel material in different pH environment including NaCl and Na2SO4
- Tez No: 149882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Na2S04 ve NaCl İÇEREN DEĞİŞİK pH ORTAMLARINDA ÇELİK MALZEMENİN KOROZYON İNHİBİSYONU İÇİN HİDRAZİN, HİDRAZİD VE TRİAZOL TÜREVLERİ İLE BORAKS ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ahmet GÜNGÖR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilim Dali (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Sebahat AKIN) Balıkesir, 2004 Korozyonun önlenmesi amacıyla Inhibitor kullanımı yaygın bir uygulamadır. Bu çalışmada triazolierin, hidrazidlerin, hidrazin sülfat ve boraksın korozyon inhibitörü olarak karşılaştırılması yapılmıştır. UV-Spektroskopi ve IR-Spektroskopi kullanılarak korozyon ürünlerinin yapısı incelenmiştir. C-1040 çelik malzemenin çeşme suyu ve 0.3 M NaCI ortamındaki korozyonu ağırlık kaybı ölçümleri ile incelenmiştir. Korozyon ortamında 1 H-Benzotriazol; 1,2,4- Triazoi; 1 H-l,2,4-Triazol-3-Tiol; 4-Amino-4H-l,2,4-Triazol; sentezlenen üç 3,5-Disübstitüe 1,2,4-Triazol; Nikotinik asit hidrazid; Benzhidrazid; 4-Nitro benzhidrazid; 4-Kloro benzhidrazid kullanılarak C-1040 çelik malzemenin ağırlık kaybı ölçümleri yapılmıştır. 0.1 M Benzhidrazid ve 0.1 M Nikotinik asit hidrazid; 0.01 M 4-Kloro benzhidrazid ve 0.001 M 4-Nitro benzhidrazid içinde çeşme suyu içine batırılan metal parçasında korozyon gözlenmemiştir. 0.3 M NaCI ortamında sadece 4-Nitro benzhidrazid varlığında korozyon gözlenmemiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF THE EFFECTIVENESS OF BORAX, TRIAZOL, HYDRAZIDS AND HYDRAZINIUM SULPHATE FOR CORROSION INHIBITION OF STEEL MATERIAL IN DIFFERENT pH ENVIRONMENT INCLUDING NaCI AND Na2S04 Ahmet GÜNGÖR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Chemistry (M.Sc. Thesis / Supervisor : Asist.Prof.Dr. Sebahat AKIN) Balıkesir, 2004 The usage of inhibitor in order to prevent corrosion is a common method. In this study, we provide the comparison of borax, triazoi and hydrazids and hydrazinium sulphate as corrosion inhibitor. The structure of corrosion products was analyzed by UV and IR Spectroscopy. The Corrosion of C- 1040 Steel material was conducted by measuring the loss of weight in tap water and 0.3 M NaCI environment. The weight loss of C-1040 material was measured by using IH-Benzotriazole; 1,2,4-Triazole; 1 H-l,2,4-Triazole-3-Thiol; 4-Amino-4 H- 1,2,4-Triazole; 3,5-Disubstitue-l,2,4- Triazole and Nicotinicacidhyrazid; Benzhydrazide; 4-Nitrobenzhyrazid; 4- Chlorobenzhydrazide; in corrosion environment. We did not observe any corrosion of the metal submerged into 0.1 M Nicotinicacidhydrazide; 0,1 M Benzhydrazide; 0,01 M 4-Chlorobenzhydrazide and 0,001 M 4-Nitrobenzhydrazide in tap water environment. We did not observe any corrosion of the metal,only 4-Nitrobenzhydrazide in 0,3M NaCI environment. Ill