Elektrodepozisyon tekniğiyle üretilen Ni, NiCu alaşım, Ni/Cu süperörgü filmlerinde manyetik direncin incelenmesi
Investigation of magnetoresistance of Ni, NiCu alloy and Ni/Cu superlattice films produced by electrodeposition technique
  1. Tez No: 149892
  2. Yazar: METEHAN NAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET ELEKTRODEPOZISYON TEKNİĞİYLE ÜRETİLEN Ni, NiCu ALAŞIM ve Ni/Cu SÜPERÖRGÜ FİLMLERİNDE MANYETİK DİRENCİN İNCELENMESİ Metehan NAZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hakan KOÇKAR Balıkesir, 2004 Elektrodepozisyon tekniğiyle polikristal Titanyum (hep) alt tabakalar üzerine değişik pH değerlerinde büyütülen, tek tabaka Ni film, bir dizi NiCu alaşım filmler ve bir dizi Ni/Cu süperörgülerin manyetik direnci incelenmiştir. Filmlerin Manyetik dirençlerini (MR) ölçmek için kullanılan sistem, bu çalışma sırasında yapılmıştır. MR ölçümleri, Van der Pauw tekniğine göre, oda sıcaklığında ve ±3 kOe kadarlık bir manyetik alanda yapılmıştır. Tek tabaka Ni film ve NiCu alaşım filmlerinin tamamında ve farklı Ni tabaka kalınlıklarına sahip Ni/Cu filmlerin, kullanılan pH değerlerinden bağımsız olarak, anizotropik manyetik direnç (AMR) gösterdiği gözlenmiştir. Bununla beraber, Cu tabaka kalınlıkları 12 Â and 20 Â olan Ni/Cu süperörgülerde, çözelti pH değeri 2.0 olduğunda dev (Giant) manyetik direnç (GMR) göstermektedir. Bu sonuçlar, Ni/Cu süperörgülerde, GMR etkisinin gözlenmesinin pH değerine ve Cu tabaka kalınlığına bağlı olduğunu göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Elektrodepozisyon / Manyetik Direnç / Ni film / NiCu Alaşım filmler / Ni-Cu Süperörgüler / Anizotropik Manyetik Direnç (AMR) / Giant Manyetik Direnç (GMR) ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION of MAGNETORESISTANCE of Ni, NiCu ALLOY and Ni/Cu SUPERLATTICE FILMS PRODUCED by ELEKTRODEPOSITION TECHNIQUE Metehan NAZ Balikesir University, Institute of Science, Deparment of Physics M. Sc Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hakan KOÇKAR Balikesir, 2004 Magnetoresistance of Ni single film, and series of NiCu alloy films and Ni/Cu superlattices grown on polycrystalline Titanium (hep) substrates by electrodeposition technique at various pH values have been investigated. The system used to measure the magnetoresistance (MR) of the films was constructed during the time of this investigation. MR measurements were carried out using Van der Pauw technique at room temperature in a magnetic field of up to ±3 kOe. It is observed that Ni single film and all NiCu alloy films and Ni/Cu multilayers with different Ni layer thickness show anisotropic magnetic resistance (AMR) irrespective of pH values used. Nevertheless, Ni/Cu superlattices with Cu layer thicknesses of 12 Â and 20 Â indicated giant magnetic resistance (GMR) when the electrolyte pH value was 2.0. These findings indicate the observation of GMR effect is dependent on pH value and Cu layer thickness in Ni/Cu superlattices. KEY WORDS: Electrodeposition / Magnetic Resistance / Ni Film / NiCu Alloy Films / Ni/Cu Superlattices / Anisotropic Magnetoresistance (AMR) / Giant Magnetoresistance (GMR) m