Farklı dozlarda konağa verilen cypermethrenin parazitoit Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae) gelişim biyolojisine etkileri
Effects of cypermethrin that applied to host at different doses on the development biology of Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae)
- Tez No: 149891
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET FARKLI DOZLARDA KONAĞA VERİLEN CYPERMETHRİNİN PARAZİTOİT Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae) GELİŞİM BİYOLOJİSİNE ETKİLERİ Emine Esra GULGONUL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2004 İdiobiont, soliter ve pup endoparazitoiti Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae), konak tür Büyük Balmumu Güvesi, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) üzerinde, 25±2 °C sıcaklık, % 60±5 bağıl nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanan laboratuar şartlarında yetiştirildi. G. mellonella son evre larvalarına besin içinde verilen cypermethrinin konağın pup ağırlığı, erginleşme süresi ve davranışına, P. turionellae'ma vücut ağırlığı, erginleşme süresi, ergin hayat uzunluğu, ergin boy, kanat ve anten uzunluğuna etkileri tespit edildi. Cypermethrin G. mellonella ile ilgili deneylerde sekiz (20, 50, 100, 150, 200, 300, 400 ve 500 ppm), P. turionellae ile ilgili deneylerde dört farklı dozda (20, 50, 100 ve 150 ppm) konak son evre larvalarına verildi. Konağa verilen cypermetbxinin konsantrasyonu arttıkça pup ağırlığı azaldı, erginleşme süresi ise uzadı. Birinci, ikinci, dördüncü, altıncı ve 24. saatlerde yapılan gözlemler sonucu 100 ppm'den itibaren konsantrasyon arttıkça besin üzerindeki larva sayısında ve gösterdikleri anormal davranışlarda artma olduğu görüldü. Parazitlenen cypermethrinli puplardan çıkan ergin P. turionellae 'nın vücut ağırlığı dişilerde 150 ppm' de görülen azalma dışmda önemli bir değişiklik göstermedi. Cypermethrin uygulaması her iki eşeyde erginleşme süresi ile ergin boy, kanat ve anten uzunluğunda önemsiz, ergin hayat uzunluğunda ise önemli değişikliklere neden oldu. Bulgularımızın biyolojik kontrol, çevre ve insan sağlığı çalışmalarına katkıda bulunacağını ümit etmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Cypermethrin / Pimpla turionellae I Galleria mellonella I ağırlık / erginleşme süresi / ergin hayat uzunluğu / morfoloji / konak davranışı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CYPERMETHRİN THAT APPLIED TO HOST AT DIFFERENT DOSES ON THE DEVELOPMENT BIOLOGY OF Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae) Emine Esra GULGONUL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M. Sc. Thesis / Supervisor: Ass. Prof. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir- Turkey, 2004 Idiobiont, solitary, and pupal endoparasitoid Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera: Ichneumonidae) was reared on greater wax moth, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) under a photoperiod of 12:12h (Light: Dark) at 25±2 °C, and 60±5 % relative humidity. The effects of cypermethrin applied to G. mellonella last instars via diet on the pupal weight, immature developmental time, and behaviour of host and total body weight, immature developmental time, adult longevity, adult body size, wing and antenna length of P. turionellae were investigated. Last instars of the host were exposed to eight (20, 50, 100, 150, 200, 300, 400, and 500 ppm) and four (20, 50, 100, and 150 ppm) different doses of cypermethrin to evaluate the effect of the insecticide on G. mellonella and P. turionellae, respectively. Percent pupation and pupal weight of host decreased and immature developmental time prolonged gradually with increasing doses of cypermethrin. Cypermethrin treatment increased the intensity of abnormal behavior and the number of host larvae on diet after one, two, four, six, and 24 hours at doses greater than 100 ppm. Cypermethrin did not significantly change the body weight of adults which were maintained from parasitized host pupae except for females at 150 ppm. The differences in immature developmental time, adult body size, wing, and antenna length of parasitoid were not significant. However, cypermethrin exposure significantly affected adult longevity. Our results we hope that will also contribute to biological control, environmental and human health studies. KEY WORDS: Cypermethrin / Pimpla turionellae I Galleria mellonella I weight / immature development / longevity / morphology / host behaviour. Ill