Kaynaklı iş parçalarından kaynak bölgesinde oluşan çatlakların gerilme dağılımına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects to stress distribution of cracks existing in welded work pieces occuring
- Tez No: 149939
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEMSEDDİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAYNAKLI İŞ PARÇALARINDA KAYNAK BÖLGESİNDE OLUŞAN ÇATLAKLARIN GERİLME DAĞILIMINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Elif GÜLTÜRK Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şemseddin ÇİMEN Günümüzde kaynağın çok geniş kullanım alanına sahip olması, kaynak hata ve kusurlarının önemini artırmaktadır. Kaynaklı bağlantılarda oluşan hatalar gerilme dağılımını olumsuz yönde etkiler. Çatlaklar malzemede çentik etkisi yapar ve gerilme yığılmalarına neden olur. Bu durumda hataların gerçek önemi, onların gerilme yığılmaları yaratmasından kaynaklanır. Eğer hatanın bulunduğu yeri, boyutunu ve hatanın etrafındaki gerilme değerlerini biliyorsak, hatanın çalışma sırasında ilerleyerek hasara sebep olup olmayacağını önceden saptayabiliriz. Bu çalışmada; kaynaklı iş parçalarında oluşan çatlakların gerilme dağılımına etkisini incelemek için, sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan ANSYS paket programı kullanılmıştır. Kaynak bölgesinde farklı boyutta ve farklı geometrik özelliklere sahip çatlaklar modellenerek değişik yükler altında incelenmiş ve gerilme dağılımları grafikler halinde sunulmuştur. Daha sonra üzerinde hata oluşturulan bir parçada gerilme değerleri deneysel olarak ölçülmüştür. Deneysel veriler ve programdan elde edilen değerler karşılaştırılarak, nümerik sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kaynak/ Çatlak / Gerilme Dağılımı / SEM/ ANSYS
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY MsC Thesis THE INVESTIGATION OF THE EFFECTS TO STRESS DISTRIBUTION OF CRACKS EXISTING IN WELDED WORK PDÎCES OCCURING ElifGÜLTÜRK Cumhuriyet University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Yrd. Doç. Dr. M. Şemseddin ÇİMEN In the present days, due to wide usage area of welding, importance of defects of the welding increases. Defects that occur in the welded connections, effect the stress distribution in a negative direction. Cracks cause stress accumulations and make notch effect on the material. In this case, the actual importance of the defects that arises from the stress accumulations. If we know the location and size of the crack and the stress value around the defects, we can establish at first if the defects will grow during the process and cause damage. ANSYS software programme that works with finite element method, was used in order to invastigate the effects of cracks existing in welded work pieces to stress distribution. Cracks of different sizes and geometric qualities in welding area were modelled and studied under different loads and stress distribution.w^re shown in graphical forms. Then, stress values were experimentally measured on a piece on which a defects was deliberately made. Numerical and experimental results were compared and results were well compareble with each other. KEY WORDS: Welding/ crack/ stress distribution/ FEW ANSYS