Piritin farklı elektrokimyasal ortamlarda hidrofobluk ve flotasyon davranışı
Hydrophobicity and flotation behaviour of pyrite in various electrochemical conditions
- Tez No: 149944
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNAL AKDEMİR, Y.DOÇ.DR. TAKİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi PİRİTİN FARKLI ELEKTROKİMYASAL ORTAMLARDA HİDROFOBLUK VE FLOTASYON DAVRANIŞI Tuğba CAMUZCU Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Ünal AKDEMİR Yardımcı Danışma: Yrd. Doç. Dr. Taki GÜLER Bu çalışmada, kollektörsüz ve ksantat ve fosfin türü kollektörlerle piritin flotasyon ve temas açısında, pülp potansiyelinin etkileri incelenmiştir. Ayrıca ferros ve ferrik iyonlarının flotasyondaki rolü de çalışılmıştır. Potansiyel ayarlamaları kimyasal olarak, NaaSaOs ve KM1O4 eklenmesi ile yapılmıştır. Tüm deneyler pH 11 'de gerçekleştirilmiştir. Deneyler kollektörsüz ortamda farklı potansiyellerde zor yüzen piritin, ksantat ve fosfin kullanılmasıyla yüzebildiğim göstermiştir. Ferros ve ferrik iyonları farklı koşullarda temas açılarım düşürürken, kollektörsüz ve ksantatlı ortamlarda yüzen pirit miktarını artırmıştır. Ayrıca ferros iyonun ferrik iyona göre daha etkili olduğu görülmüştür. Bu durum, hidrofilik ferrik oksihidroksil oluşumunun Fe+2 ilavesiyle Fe+3'e göre daha hızlı olduğunu göstermektedir.IV Ditiyofosfinle elde edilen temas açılan ve flotasyon verimleri, kollektörsüz ortamda elde edilenlere göre daha iyidir. Ancak, her iki iyonun ilavesiyle muhtemelen, ditiyofosfinin demir iyonlarına ilgisinin düşük olmasından dolayı bu değerler düşmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Elektrokimya, Pülp Potansiyeli, Pirit, Flotasyon, Temas Açısı, Ferros İyonu, Ferrik İyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis HYDROPHOBICITY AND FLOTATION BEHAVIOUR OF PYRITE IN VARIOUS ELECTROCHEMICAL CONDITIONS Tuğba CAMUZCU Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ünal AKDEMİR Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. Taki GÜLER In this study, the effect of pulp potential on the contact angle and floatability of pyrite in collectorless, xanthate and phosphine mediums were investigated. In addition, the role of ferrous and ferric ions on the flotation were also examined. The potential adjustments were made chemically by addition of Na2S2Û5 and KM1O4. All experiments were carried out at pH 1 1. Experiments indicated that pyrite could be floated by addition of xanthate and phosphine type collectors whereas flotation was negligable without using a collector at various potentials. Ferrous and ferric ions decreased the hydrophobicity at various conditions and increased floatability in collectorless and xanthate mediums. It was found out that ferrous ions were more effective compared to ferric ions. This indicates that the formation of hydrophilic ferric oxyhyroxydes is faster with ferrous ions compared to that with ferric ions.VI The contact angles and recovery obtained with dithiophosphine were comparatively higher than that obtained without using any collector. However these values reduced by the addition of both ions probably due to low affinity of dithiophosphine for Fe+2 and Fe+3. KEYWORDS: Electrochemistry, Pulp Potential, Pyrite, Flotation, Contact Angle, Ferrous Ion, Ferric Ion.