Altın içeren piritin yüzey kimyası ve flotasyonu
Surface chemistry and flotation of au containing pyrite
  1. Tez No: 1003783
  2. Yazar: SEDA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFİR EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
Özet
Cevher yataklarındaki altın oluşumu, iri tanelerden sülfürlü mineraller içine hapsolmuş ince partiküllere kadar geniş bir dağılım göstermektedir. Pirit, altın ile birlikte bulunan en yaygın konak mineraldir. İnce altın tanelerinin pirit minerali içinde kapanım halinde olduğu veya altının kimyasal olarak bu minerale bağlı bulunduğu durumlarda, flotasyon yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Altın cevherleri, farklı konsantrasyonlarda altın içeren çeşitli pirit türlerini barındırmakta olup, cevherlerdeki altın içeriği genellikle birkaç ppm'den binlerce ppm'e kadar değişkenlik göstermektedir. Bu tez çalışması, altın içeren (AuPy) ve altın içermeyen (BPy) pirit minerallerinin yüzey kimyası ve flotasyonu üzerine odaklanmaktadır. Altın içeren piriti, altın içermeyen piritten seçimli olarak flotasyonla ayırmadaki zorluklar, düşük altın tenörü ve yüksek izabe maliyetleri gibi endüstriyel problemlere yol açmaktadır. Çalışmanın amacı; gerçek cevher örneklerinden üretilen mineral elektrotları kullanarak AuPy ve BPy arasındaki yüzey özelliklerini karşılaştırmak, seçimli altın-pirit flotasyonunu sağlamak için endüstriyel ölçekte uygulanabilir flotasyon parametrelerini belirlemek ve elde edilen bulguları birbirleriyle ilişkilendirmektir. Deneysel çalışmalar kapsamında flotasyon testleri, SEM-EDS (Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi), açık devre potansiyeli (OCP), dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) analizleri gerçekleştirilmiştir. Dört farklı altın-pirit numunesi üzerinde yapılan laboratuvar ölçekli flotasyon deneyleri, güçlü pirit bastırıcıları ve seçimli toplayıcı kullanımıyla altın içeren piritin altın içermeyen piritten seçimli olarak ayrılabileceğini göstermiştir. Optimum bastırıcı olarak belirlenen sodyum metabisülfitin (MBS), hem altın içeren hem de içermeyen pirit minerallerinin birlikte bulunduğu cevherler için etkili ve seçimli bir pirit bastırıcısı olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, siyanürde çözünen altın (CNSolAu) değerleri ile altın verimi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ve yüzeyde bulunan altının seçimli flotasyondaki rolünü ortaya koymaktadır. Gerçek cevher örneklerinden hazırlanan AuPy ve BPy elektrotları ile yürütülen elektrokimyasal çalışmalar, altının pirit yüzeyinde galvanik etkileşimler yoluyla oksidasyon eğilimini artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, yüzeyde bulunan altının MBS ve diğer bastırıcılardan daha az etkilendiği ve sonrasında uygulanan seçimli toplayıcıların adsorpsiyonuna olanak tanıdığı gözlenmiştir. Bu bulgular, uygun bastırıcılar ile seçimli altın toplayıcılarının birlikte kullanımının, altın içeren piritin seçimli flotasyonunun etkin biçimde gerçekleştirilmesine olanak sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Gold occurrence in ore deposits exhibits a wide distribution, ranging from coarse grains to fine particles encapsulated within sulfide minerals. Pyrite is the most common host mineral associated with gold. Flotation is a widely applied method in cases where fine gold particles are present as inclusions within pyrite or where gold is chemically bonded to the mineral. Gold ores contain various types of pyrite with differing gold concentrations, typically ranging from a few ppm to thousands of ppm. This thesis focuses on the surface chemistry and flotation of gold-bearing (AuPy) and barren (BPy) pyrite minerals. Difficulties in the selective flotation of gold-bearing pyrite from barren pyrite lead to industrial challenges such as low gold grades and high smelting costs. The objective of this study is to compare the surface properties of AuPy and BPy using mineral electrodes produced from real ore samples, determine industrially applicable flotation parameters to achieve selective gold-pyrite flotation, and correlate the obtained findings. Within the scope of experimental studies, flotation tests, SEM-EDS (Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy), open circuit potential (OCP), cyclic voltammetry (CV), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) analyses were conducted. Laboratory-scale flotation experiments performed on four different gold-pyrite samples demonstrated that gold-bearing pyrite can be selectively separated from barren pyrite through the use of strong pyrite depressants and selective collectors. Sodium metabisulfite (MBS), identified as the optimum depressant, proved to be an effective and selective pyrite depressant for ores where both gold-bearing and barren pyrite minerals coexist. The results reveal a direct correlation between cyanide-soluble gold (CNSolAu) values and gold recovery, highlighting the role of surface-exposed gold in selective flotation. Electrochemical studies conducted with AuPy and BPy electrodes prepared from natural ore samples showed that the presence of gold increases the oxidation tendency on the pyrite surface through galvanic interactions. Furthermore, it was observed that surface gold is less affected by MBS and other depressants, allowing for the subsequent adsorption of selective collectors. These findings demonstrate that the combined use of appropriate depressants and selective gold collectors enables the effective selective flotation of gold-bearing pyrite.